Co robić, żeby dobrze zarobić Niemczech?

Praca w Niemczech dla wielu z nas jest (już teraz legalną) szansą na polepszenie swoich zarobków. Jak wiemy od 1 maja każdy z nas bez żadnych ograniczeń może korzystać z ofert i ogłoszeń na niemieckim rynku pracy.

Według ekspertów już na dzień dzisiejszy w Niemczech czeka praca dla około 100 tys. osób. Prognozy przewidują, iż w ciągu najbliższego roku aż ponad 300 tys. pracowników znajdzie zatrudnienie z kraju za Odrą. Jak więc widzimy, niemiecki rynek pracy jest bardzo atrakcyjnym źródłem ofert i ogłoszeń. Przyjrzyjmy się teraz, jakie zawody są poszukiwane oraz, co najważniejsze, jak są one płatne.

Z pewnością na brak ofert pracy w Niemczech nie mogą narzekać osoby posiadające wykształcenie techniczne. Mechanicy, elektrycy, inżynierowie budowlani czy też elektronicy zazwyczaj nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie pracy. Z zarobkami w tej dziedzinie także jest nie najgorzej. Za zwykły montaż instalacji elektrycznej stawka w zachodniej części kraju wynosi od 9,70 euro/godz.(ok. 39 zł) wzwyż, a z kolei we wschodniej części od 8,40 euro/godz. (ok.33,5 zł). Po przeliczeniu na polską walutę widzimy, iż pracujący w Niemczech elektryk w ciągu godziny może zarobić całkiem niezłą kwotę.

Kolejną chwytliwą branżą na niemieckim rynku pracy jest informatyka. Niemcy są bardzo dobrze rozwijającym się krajem, dlatego też w tej dziedzinie stawiają na jak najwyższy poziom kwalifikacji. Wymagają od pracownika sumienności i rzetelnego działania, które nagradzają przyzwoitym wynagrodzeniem. Stawka godzinowa dla przeciętnego informatyka oscyluje w granicach 15 euro/godz., co po przeliczeniu daje ok. 60 zł/godz.

Ze względu na ciągle pogłębiający się problem starzenia się niemieckiego społeczeństwa, coraz częściej można natrafić na oferty związane z opieką nad starszymi, często już niedołężnymi ludźmi. Praca ta niekoniecznie musi opierać się tylko na dosłownej opiece i dbaniu o taką osobę. Bardzo często starsi ludzie w Niemczech mieszkają samotnie, bez rodziny i z dala od bliskich. Dlatego też poza gwarancją opieki szukają także towarzystwa na jesień życia. W zamian za to oferują atrakcyjne wynagrodzenia. W zachodnich landach osoba opiekująca się starszymi ludźmi zarabia ok. 8,50 euro/godz. (ok. 34 zł), natomiast w landach wschodnich stawka ta wynosi ok. 7,50 euro/godz. (ok. 30 zł).

Bardzo dużą popularnością wśród ofert pracy w Niemczech cieszy się branża budowlana. Szanse na zarobienie sporej ilości gotówki mają zarówno pracownicy wykwalifikowani, jak i Ci bez szczególnych kwalifikacji. I tak na przykład wykwalifikowany robotnik budowlany w zachodniej części Niemiec może dostać ok. 12,95 euro/godz. (ok. 52 zł), a we wschodniej ok. 12,75 euro/godz. (ok. 51 zł). Natomiast pracownik budowlany bez kwalifikacji otrzyma w landach zachodnich od 10,90 euro/godz. (ok. 43,50 zł) wzwyż, a w landach wschodnich od 9,50 euro/godz. (ok. 38 zł) wzwyż. Dekarz wykonując swój fach może w Niemczech liczyć na stawkę ok. 10,80 euro/godz. (ok. 43 zł).

Jeżeli chodzi o zawody związane z pracami wykończeniowymi budynków, są one równie popularne i opłacalne. Wykwalifikowany pracownik w tej branży może zarobić ok. 11,50 euro/godz. (ok. 46 zł). Natomiast pracownik bez kwalifikacji może liczyć na wynagrodzenia w wysokości ok. 9,50 euro/godz. (ok. 38 zł).

Dużą popularnością cieszą się także wszelkie prace związane ze sprzątaniem. W zachodnich landach za godzinę sprzątania wnętrz można otrzymać ok. 8,55 euro (ok. 34 zł), a za godzinę mycia okien lub czyszczenia elewacji ok. 11,33 euro (ok. 45 zł. We wschodnich landach stawki te są nieco niższe i wynoszą 7 euro/godz. (ok. 28 zł) za sprzątanie wnętrz oraz 8,88 euro/godz. (ok. 35,50 zł) za czyszczenie elewacji i mycie okien.

Poza tymi wszystkimi zawodami, warto również pamiętać o wszelkich możliwych pracach sezonowych na roli. Zbieranie truskawek, ogórków, szparagów, jabłek, itp. to także całkiem nieźle opłacalne zajęcie. Jednym minusem jest to, iż możliwe jest ono jedynie w sezonie, który w Niemczech trwa od kwietnia do października.

Jak więc widzimy możliwości podjęcia dobrze płatnej pracy w Niemczech jest naprawdę dużo. Zarówno osoby wykwalifikowane i wykształcone, jak i pracownicy bez szczególnych kwalifikacji mogą znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto zwrócić także uwagę na widoczne dysproporcję pomiędzy godzinowymi stawkami w landach zachodnich i wschodnich. Jak wiadomo problem ten jest ściśle powiązany z historią państwa niemieckiego, która miała dość duży wpływ na rozwój gospodarczy zachodniej i wschodniej części Niemiec. Teraz kiedy znamy już bogatą i kusząca ofertę niemieckiego rynku pracy, pozostaje nam zabrać się za wyszukiwanie ogłoszeń, napisać odpowiednie dokumenty i ruszać do pracy.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: