Formalności związane z wyjazdem do pracy w Niemczech

Kiedy to 1 maja bieżącego roku niemiecki rynek pracy został otwarty dla obcokrajowców, przed wieloma Polakami otworzyła się szansa na lepsze życie. Z jednej strony, nie jest to pozytywne zjawisko, ponieważ Polska traci coraz to więcej ludzi (szczególnie młodych) chętnych do pracy.

Jednak porównując zarobki w Polsce i w Niemczech wszelkie wątpliwości co do słuszności takich wyjazdów zostają rozwiane. Powiedzmy to jasno i otwarcie. Praca w Niemczech jest po prostu opłacalna. Jest to główny i w większości przypadków decydujący argument, który skłania ludzi do takiego wyjazdu.

Ze względu na to, iż liczba wyjeżdżających osób ciągle wzrasta, warto zwrócić uwagę na to, jak dobrze przygotować się do wyjazdu do pracy w Niemczech. Zastanówmy się dzisiaj, co powinien załatwić i o czym powinien pamiętać potencjalny obcokrajowiec pracujący w kraju z Odrą.

O tym, że praca powinna zostać znaleziona jeszcze przed wyjazdem i, że powinna być ona załatwiona w pewny i legalny sposób, nie trzeba chyba większości przypominać. Źródeł bogatych w duże ilości ofert pracy w Niemczech jest naprawdę mnóstwo. Możemy w tym celu skorzystać z Internetu, gdzie dostępne są portale z ogłoszeniami zarówno w języku polskim, jak i w języku niemieckim. Dodatkowo mamy do dyspozycji całą masę niemieckich gazet, które wręcz „pękają” od ilości ofert. Wszelkie urzędy pracy, izby handlowe, agencje pośrednictwa oferują nam także swoją pomoc w tej kwestii. Jednym słowem od wyboru do koloru.

Poza znalezieniem legalnej pracy nie możemy zapomnieć o wielu innych istotnych formalnościach. Jedną z nich jest obowiązek meldunkowy. Każdy obywatel Polski, który planuje pobyt w Niemczech dłuższy niż 7 dni, ma obowiązek zameldowania się w urzędzie meldunkowym (po niemiecku Einwohnermeldeamt). Należy dokonać tego w ciągu 7 dni. Z kolei, jeżeli dana osoba zamierza przebywać na terenie Niemiec dłużej niż 3 miesiące, jest ona zobowiązana do wystąpienia do urzędu meldunkowego w celu wydania odpowiedniego dokumentu, jakim jest „Poświadczenie o wspólnotowym prawie do pobytu”(po niemiecku Bescheinigung über das gemeinschaftliche Aufenthaltsrecht). Podstawą do otrzymania tego typu dokumentu jest złożenie w urzędzie meldunkowym oświadczenia o posiadaniu środków na utrzymanie, ubezpieczenie zdrowotne i umowę najmu oraz poinformowanie urzędu o celu swojego pobytu. Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną odpowiednio wypełnione, a następnie zaakceptowane przez urząd, zostanie wydane odpowiednie poświadczenie ważne przez okres 5 lat.

Kiedy załatwimy już wszelkie formalności prawnie regulujące nasz pobyt w Niemczech, pozostaje nam pomyśleć o założeniu konta w banku. Mimo, iż może na początku nie będzie wydawało się ono nam potrzebne, z pewnością przy zawieraniu umowy o jakąkolwiek pracę zostaniemy o to poproszeni przez pracodawcę. Jest to jeden z podstawowych wymogów w większości miejsc pracy, ponieważ niemieccy pracodawcy z reguły przelewają pracownikom wynagrodzenia na ich prywatne konta bankowe. Jak więc poradzić sobie z założeniem konta w Niemczech? Nie jest to takie skomplikowane, jak może się niekiedy wydawać. Konto można założyć w każdym wybranym przez nas banku. Potrzebne będą nam do tego takie dokumenty jak dowód osobisty oraz wyżej opisane poświadczenie z urzędu meldunkowego. Z tymi dokumenty udajemy się do banku, gdzie resztę formalności załatwią za nas już pracownicy banku. Nam pozostanie jedynie wybrać rodzaj konta, jaki chcielibyśmy posiadać. Obecnie największą popularnością cieszy się tzw. Girokonto. Jest to nic innego, jak zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Korzystanie z niego opiera się na takich samych zasadach jak w Polsce, tzn. wynagrodzenie wpływa na nasze konto, a my możemy za jego pośrednictwem opłacać rachunki. Dodatkowo to tego typu konta otrzymujemy kartę płatniczą. Wystarczy poświęcić dosłownie kilka minut, aby nasze konto bankowe istniało.

Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z niemieckim prawem, a w szczególności z prawem pracy, które będzie nas bezpośrednio dotyczyło. W tym celu możemy znaleźć wiele wiarygodnych informacji w Internecie lub, jeżeli Internet nie jest naszym ulubionym źródłem informacji, możemy zainwestować w odpowiednią dla tego tematu literaturę. Możliwości na zgłębienie wiedzy w tym temacie jest sporo.

Oczywiście poza tym każda osoba, która planuje wyjazd do pracy za granicę, powinna nabyć chociaż podstawowe umiejętności w zakresie znajomości języka niemieckiego. Sprawność językowa będzie polepszać się wraz z pobytem w Niemczech, jednak elementarna wiedza na początku to konieczność. Aby szybko i dobrze opanować język, możemy uczyć się sami korzystając z przeróżnych kursów językowych lub podjąć naukę w odpowiedniej szkole językowej albo u prywatnego korepetytora. Wszystko w tym wypadku zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Wszystkie te wyżej opisane rzeczy są swoistym niezbędnikiem, o którym powinien pamiętać każdy obcokrajowiec pracujący za granicą lub dopiero planujący taki wyjazd. Trzymając się wszystkich tych porad z pewnością unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji i ułatwimy sobie wiele spraw.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: