Jak i gdzie szukać pracy w Niemczech?

Niemiecki rynek pracy od zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem i dużą popularnością wśród Polaków. Wiele osób zdecydowało się na wyjazd do pracy za granicę. Powody podjęcia takiego kroku są zazwyczaj podobne.

Ludzie widzą w takim wyjeździe najczęściej szansę na zarobienie dużej ilości pieniędzy. Ich historie toczą się różnie. Niektórzy faktycznie zarabiają krocie, inni padają ofiarom oszustwa lub swojego braku doświadczenia w pracy za granicą, a jeszcze inni wracają do ojczyzny z niczym. Powodem tak dużej różnorodności losu jest przeważnie stopień naszego przygotowania do takiego wyjazdu.

Logiczne wydaje się to, iż jadąc za granicę do pracy mamy tam już załatwiony pewny etat. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Bardzo dużo osób wyjeżdża „w ciemno” i szuka pracy dopiero na miejscu. Owszem, czasami udaje się nawet w taki sposób znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę, jednak ryzyko niepowodzenia w tym wypadku jest naprawdę bardzo wysokie. Poza tym szukając tak pracy niepotrzebnie tracimy tylko czas oraz pieniądze.

Gdzie zatem szukać pracy Niemczech jeszcze przed wyjazdem? Oto kilka cennych porad.

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech Internet jest jednym z najbardziej popularnych źródeł przeróżnych ofert i ogłoszeń. Dużym plusem jest to, iż oferty pracy możemy w tym wypadek znaleźć zarówno na portalach polskich, jak i niemieckich. Przeważnie już na stronie startowej pojawiają się najbardziej aktualne ogłoszenia, co zdecydowanie ułatwia nam ich wyszukiwanie. Jeżeli jednak strona zbudowana jest nieco inaczej, najaktualniejszych ogłoszeń należy szukać w odpowiednik zakładkach, np. „Jobs”. Nawet jeśli żadna z ofert pracy nie będzie dla nas odpowiednia, warto jest umieścić w bazie takiego portalu swoje cv (w języku niemieckim), ponieważ bardzo często pracodawcy szukają potencjalnych pracowników właśnie w sieci.
Kolejnym równie popularnym źródłem ofert pracy jest tradycyjna prasa. Jeżeli szukamy pracy, warto przeglądać zarówno gazety regionalne, jak i krajowe. Wskazane są także tygodniki, w których bardzo często zamieszczane są przeróżne anonse, oraz miesięczniki branżowe, jak na przykład „Baumesiter”. Poleca się także codzienne przeglądania takich tytułów jak: „Westdeutsche Zeitung”, „Die Zeit”, „Berliner Zeitung”, „Sueddeutsche Zeitung”, „Handeslblatt“, „BZ Berlin“, „Walsroder Zeitung“, „Saarbruecker Zeitung“, „Hamburger Abendblatt“. Ze względu na to, iż codzienny zakup wszystkich tych gazet jest nie lada wydatkiem, dobrym rozwiązaniem jest w tym wydatku przeglądanie portali internetowych, które są redagowane przez większość z tych dzienników. Warto zajrzeć na takie strony jak (zakładka Stellenmarkt):
- www.bz-berlin.de,
- www.sueddeutsche.de,
- www.karriere.de,
- fazjob.net,
- jobs.zeit.de.

Jeżeli Internet i prasa nie są dla nas odpowiednimi źródłami ofert pracy, możemy także skorzystać z Bundesagentur für Arbeit, tj. z Agencji Pracy. Instytucja ta jest w Niemczech rozwinięta na dużą skalę. Posiada ona ponad 600 filii w każdym, nawet małym miasteczku. Specjalnie ustawiony dział ZAV, tj. Zentralstelle für Auslandsvermittlung, zajmuje się pracą dla obcokrajowców. Szukając w ten sposób pracy należy zgłosić się do biura odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania i wypełnić tam wszelkie niezbędne dokumenty. Następnie Urząd Pracy skontaktuje Cię z potencjalnym pracodawcom. Poza tym wszystkie oferty pracy możemy również śledzić w sieci na stronie www.arbeitsagentur.de. Jeżeli jednak załatwiane tego typu formalności z Niemczech jest dla nas zbyt stresujące i kłopotliwe, możemy skorzystać z polskich Urzędów pracy, które w większości dysponują ofertami z Niemiec w ramach programu EURES.

Pracy w Niemczech możemy także szukać poprzez Agencję Pośrednictwa, jednak sposób ten nie zawsze okazuje się idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż każda taka agencja wymaga opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zazwyczaj opłata ta jest potrącana z części z wynagrodzenia. Ich główną domeną jest zazwyczaj praca tymczasowa. Bardzo często razem z pracą agencja załatwia również zakwaterowanie, jednak warunki w jakich mają mieszkać pracownicy bardzo często zostawiają wiele do życzenia. Przy takim sposobie szukania pracy chyba najłatwiej jest natknąć się na przeróżne oszustwa. Bardzo często słyszy się o agencjach, które pobierają opłaty za pośrednictwa bez realizowania wymaganych usług lub załatwiają pracę za głodowe stawki i w bardzo ciężkich warunkach. Dlatego też zanim skorzystamy z usług jakiejkolwiek tego typu agencji, należy sprawdzić, czy figuruje ona w rejestrze Ministerstwa Pracy na stronie www.kraz.praca.gov.pl (zakładka „Wykaz Agencji Zatrudnienia”). Jeżeli zaś zamierzamy skorzystać z usług niemieckich Agencji Pośrednictwa, warto zwrócić się do znanych i renomowanych placówek, takich jak PSA, ADP, Adecco czy też Manpower.

Dobrym, choć niezbyt popularnym rozwiązaniem są także Izby handlowe. Zajmują się one wspieraniem handlu zagranicznego oraz przedsiębiorców, którzy działają za granicą. Poza tym posiadają one również bazy danych z przeróżnymi ofertami pracy. Jest to bardzo dobry sposób szukanie pracy w Niemczech dla wszystkich tych, którzy nie mówią dobrze po niemiecku. Wszystkie oferty prezentowane są w języku polskim, a w każdej siedzibie takiej izby można bez problemu porozumieć się z Polakami. Aby wyszukać najbliższą polską izbę handlową wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „izba handlowa” i interesujący nas region.

Jak więc widzimy sposób i możliwości na znalezienie pracy za Odrą jest naprawdę dużo. Nawet jeżeli nasza znajomość języka „kuleje”, jesteśmy w stanie sobie poradzić. Warto jednak pamiętać, iż język podczas pracy w Niemczech to podstawa. Dlatego też każdy potencjalny pracownik za granica powinien jeszcze przed wyjazdem przyswoić przynajmniej podstawy języka niemieckiego. Jeżeli opanujemy w wystarczającym stopniu język i znajdziemy odpowiednią dla nas pracę jeszcze przed wyjazdem, możemy optymistycznie liczyć, iż praca za granicą przyniesie nam oczekiwane efekty.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: