Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Stała i legalna praca w Niemczech była dla wielu z nas marzeniem. Jedynie osoby posiadające potwierdzone egzaminem wysokie kwalifikacje zawodowe oraz certyfikaty językowe świadczące o biegłej znajomości języka miały realne szanse na legalne zatrudnienie.

Ze względu na dość wygórowane wymagania do grupy legalnie zatrudnionych obcokrajowców należeli przeważnie inżynierowie, architekci oraz osoby posiadające zezwolenie na stały pobyt i prowadzące w Niemczech własną działalność gospodarczą. Dlatego też 1 maja 2011 roku jest zdecydowanie przełomową datą zarówno dla polskiego, jak i dla niemieckiego rynku pracy.

Obecnie każdy z nas może legalnie wyjechać do Niemiec, w celu polepszenia swoich zarobków. Niemiecki rynek pracy stoi przez Polakami otworem bez najmniejszych ograniczeń. Jest to bardzo duże udogodnienie, a przede wszystkim szansa na lepsze życie dla wielu z nas. Oto kilka rad na to, co robić, aby nie zmarnować tej życiowej szansy.

Na początku warto wspomnieć na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie w naszym kraju sąsiedzkim. Biorąc pod uwagę ciągły problem starzenia się społeczeństwa niemieckiego i spadające bezrobocie, łatwo i szybko można dojść do wniosku, iż ofert pracy na rynku niemieckim będzie coraz więcej. Według statystycznych prognoz przewiduje się, iż w ciągu nadchodzących 15 lat liczba potrzebnych pracowników zagranicznych może wynosić nawet 2-3 miliony. Na dzień dzisiejszy chwytliwe zawody na niemieckim rynku pracy wiążą się z takimi dziedzinami jak:

- hotelarstwo,

- gastronomia,

- budowlanka (dekarz, murarz, itd.),

- domy opieki (opieka nad osobami starszymi, pielęgniarki, itd.),

- przemysł elektrotechniczny (inżynierowie, linie produkcyjne, itd.).

Znalezienie pasującej nam oferty pracy to dopiero mała część sukcesu. Kiedy już wybierzemy interesujące ogłoszenia, musimy napisać CV (Lebenslauf) oraz list motywacyjny. Ubiegając się o stanowisko pracy w Niemczech podstawowym wymogiem jest napisanie tego typu dokumentów w języku niemieckim. Jeżeli znamy dobrze język, możemy zrobić to sami korzystając z wielu dostępnych w Internecie wzorów. Jeżeli zaś nie czujemy się na tyle mocni językowo, warto jest poprosić o pomoc kogoś, kto ma już jakieś doświadczenie w tej kwestii. Kiedy nasze CV i list motywacyjny zyskają uznanie jakiegoś pracodawcy, można powiedzieć, że połowa starań już za nami. Zanim jednak dostaniemy wybrane przez nas stanowisko, czeka nas rozmowa kwalifikacyjna, która dla niektórych może być kluczem do sukcesu, a dla innych przysłowiowym gwoździem do trumny.

Rozmowa kwalifikacyjna z reguły wiąże się ze stresem bądź ewentualnie z lekkim podenerwowaniem. Nic dziwnego, w końcu od tej krótkiej wymiany zdań uzależnione jest to, czy otrzymamy pracę. Odbywając rozmowę kwalifikacyjną w Niemczech bardzo często dodatkową barierą staje się język niemiecki. Oczywiście, czasami zdarza się tak, iż nas potencjalny przyszły pracodawca jest Polakiem, co powoduje, iż cała rozmowa odbędzie się w języku polskim., Jednak takie przypadki nie są regułą. Zazwyczaj podczas tego typu rozmowy mamy do czynienia z Niemcami, którzy wymagają od nas podstawowej znajomości ich języka. Dlatego też, należy odpowiednio przygotować się na taką możliwość. Przede wszystkim należy przyswoić sobie wszystkie niezbędne zwroty i wyrażenia, które pomogą nam zrobić dobre wrażenie i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Do tego należałoby także opanować słownictwo związane z branżą, w której to staramy się o pracę. Nawet osoby dobrze znające język niemiecki powinny powtórzyć sobie co nieco, ponieważ są to najczęściej specjalistyczne i niezbyt często używane słówka. 

Kiedy już czujemy się mocni językowo, możemy przejść do innych równie istotnych aspektów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Chyba większość z nas miała do czynienia z pojęciem niemieckiej punktualności. Dlatego też każda osoba wybierająca się na rozmowę kwalifikacyjną musi być punktualna. Niemcy niezwykle cenią sobie tą cechę.

Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z historią i działalnością firmy, w której ubiegamy się o pracę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak najbardziej mogą paść takie pytania, a błyskotliwe i rzetelne odpowiedzi na nie sprawią, iż dodatkowo zapunktujemy u przyszłego pracodawcy.

Odwiecznym problem związanym z tego typu rozmową jest dobranie odpowiedniego stroju na nią. Jeżeli chodzi o mężczyzn, zdecydowanie poleca się włożenie tradycyjnego garnituru. Z kolei kobiety powinny postawić na skromność i elegancję, które wyrażą szacunek i poważne podejście do spotkania. Nie należy także przesadzać z makijażem bądź biżuterią. Wszystko razem powinno tworzyć stonowaną całość, bo przecież nie nasz wygląd, tylko nasza wiedza mają tu kluczowe znaczenie.

Jak wiadomo, ciężko jest nie stresować się w takich sytuacjach. Jednak w miarę możliwości należy opanować nerwy i uspokoić się. Podczas rozmowy powinniśmy sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie i świadomej swoich możliwości. Delikatne i nieprzesadne podkreślenie swoich zalet i mocnych stron jest także jak najbardziej wskazane. Na wszelkie pytanie należy odpowiadać szybko i zdecydowanie. Taka postawa jest mile widziana wśród niemieckich pracodawców.

Jak więc widzimy szanse na rozwój kariery za Odrą są naprawdę duże. Należy tylko wybrać odpowiednie ogłoszenie i zaprezentować swoje kwalifikacje w taki sposób, żeby przekonać pracodawcę do zatrudnienia. Trzymając się wszystkich wyżej wymienionych rad otrzymanie wymarzonej pracy przestanie graniczyć z cudem.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: