Koszty życia w Niemczech

Wielu z nas w wyjeździe do pracy do Niemiec widzi szansę na lepsze życie. Owszem, zarobki są zdecydowanie wyższe niż te, które oferuje nam większość polskich przedsiębiorstw. Jednak, aby pracować w Niemczech trzeba tam także jakoś żyć, coś jeść, robić zakupy, gdzieś mieszkać.

Jednym słowem normalne egzystować. Dlatego też dzisiaj chciałabym przybliżyć co nieco realia życia codziennego w Niemczech.

Z opinii większości osób wyjeżdżających do pracy za Odrę wynika, iż koszty utrzymania w Niemczech nie należą do najniższych. Ceny w sklepach zazwyczaj są wysokie i nie jednego Polaka mogą przyprawić o zawrót głowy. Bardzo często po przeliczeniu ceny z euro na polską walutę koszty kupna niektórych towarów wydają się nam bardzo wysokie. Codzienne zakupy zdecydowanie lepiej robić jest w mniejszych tanich sklepach, najlepiej w dyskontach, czyli w sklepach sprzedających towar w ograniczonym asortymencie oraz w obniżonych cenach. Oto kilka przykładowych produktów z „niemieckimi „cenami:
- mleko, 1 litr – ok. 1,2 euro (ok. 4,8 zł),
- chleb – ok. 2-3,5 euro (ok. 8-14 zł),
- woda, 1,5 litra – ok. 1 euro (ok. 4 zł),
- sok, 1 litr – ok. 1,2 euro (ok. 4,8 zł),
- margaryna – ok. 2,5 euro (ok. 10 zł),
- ser żółty, 1 kilogram – ok. 10 euro (ok. 40 zł),
- szynka, 1 kilogram – ok. 12 euro 9ok. 48 zł),
- piwo, 0,5 litra – ok. 1,2 euro (ok. 4,8 zł).

Jak więc widzimy, ceny są w niektórych przypadkach zdecydowanie wyższe niż z polskich sklepach. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem do pracy przyjrzeć się kosztom życia w Niemczech, przeliczyć sobie wszystko i zastanowić się, jaka wysokość zarobków byłaby dla nas opłacalnym rozwiązaniem.

Wiadomo, iż każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę na jakieś wyjście. Jeżeli chodzi o wyjście do restauracji i barów ceny także nie kuszą nas swoją niskością. I tak na przykład cena przeciętnego dwudaniowego obiadu w niemieckiej restauracji waha się od 12 do 30 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje od 48 do 120 zł. Jeżeli zamiast tradycyjnego dwudaniowego obiadu wolimy pizze, musimy przygotować się na wydatek co najmniej 7 euro (ok. 28 zł). Z kolei popularna w Niemczech Currywurst, czyli kiełbaska z rożna to wydatek rzędu ok. 5 euro (ok. 20 zł).

Jeżeli zaś chodzi o kosmetyki i wszelkie artykuły chemiczne, tutaj ceny są dość zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Na przykład proszek do prania (ok. 6 kg) kosztuje ok. 8-10 euro, co w przeliczeniu daje jakieś 32-40 zł. Cena szamponu do włosów lub żelu pod prysznic to jakieś 2-3 euro (ok.8-12 zł). Dodatkowym atutem tego typu niemieckich produktów, jest głównie to, iż według opinii wielu użytkowników są one po prostu bardziej wydaje niż te, które dostępne są w polskich sklepach. Nawet ludzie mieszkający w Polsce niejednokrotnie wybierają się właśnie do Niemiec, w celu zakupienia tego typu towarów.

Oczywiście poza cenami wszelkich produktów potrzebnych do codziennego życia do kosztów utrzymania należy także doliczyć wszystkie wydatki związane z mieszkaniem. Bardzo często podczas prac sezonowych pracodawca zapewnia swoim pracownikom zakwaterowania, którego koszt (ok. 50 euro – ok.180 zł) potrącany jest z tygodniowych zarobków. Jeżeli zaś szukamy mieszkania na własną rękę, koniecznie należy zabrać się za to jeszcze przed wyjazdem z Polski.

Na początku należy zastanowić się w jakiej okolicy chcemy mieszkać oraz jakie mieszkanie jest nam potrzebne. Jeżeli mamy jakiś znajomych, którzy również planują wyjazd do Niemiec do pracy, warto zaproponować im wspólne szukanie mieszkania, gdyż odbije się to z pewnością pozytywnie na wszystkich kosztach związanych z takim zakwaterowaniem. W poszukiwaniu ogłoszeń możemy sięgnąć po codzienne niemieckie gazety. Najwięcej ofert ukazuje się w środy i soboty. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z specjalistycznych magazynów, takich jak Annonce czy też Marketplatz, gdzie z pewnością znajdziemy wiele ciekawych ogłoszeń. Jeżeli zaś chodzi o ceny mieszkań, są one w dużej mierze uzależnione od regionu, w którym chcemy mieszkać (na zachodzie drożej) oraz od standardu mieszkania. Każdy niemiecki urząd miasta udostępnia broszurki „Mietspiegel”, w których możemy zapoznać się z przykładowymi cenami. I tak na przykład koszt wynajmu kawalerki wynosi ok. 400-700 euro (1600 – 2800 zł). Natomiast za wynajem mieszkania o powierzchni ok. 60 mkw. trzeba zapłacić ok. 1200 – 1400 euro (4800 – 5600 zł).

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, iż biorąc pod uwagę wszelkie koszty utrzymania związane z pobytem w Niemczech, czar i atrakcyjność pracy w kraju za Odrą nieco blednie. Jednak chyba nie musi być aż tak źle, skoro coraz więcej osób decyduje się na takie życie. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest zdecydowanie odpowiednie zaplanowanie sobie wszystkiego. Zanim podejmiemy decyzję o takim wyjeździe, warto przerachować sobie wszystko, porównać z polską rzeczywistością i po prostu ocenić czy jest to dla nas opłacalne czy też nie. Bo tak naprawdę wszystko leży w naszych rękach.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: