Najważniejsze aspekty niemieckiego prawa pracy, czyli co każdy polski obywatel pracujący w Niemczech powinien wiedzieć

Czytając poradniki dla osób planujących wyjazd do pracy w Niemczech bardzo często można spotkać się z radą, aby zapoznać się z niemieckim prawem pracy. Z pewnością jest to bardzo dobra wskazówka, jednak poznanie całego prawa pracy w Niemczech jest naprawdę wymagającym i czasochłonnym zadaniem.

Przecież szczerze mówiąc, mało, która z osób pracujących w Polsce ma tak naprawdę dogłębną wiedzę w temacie polskiego prawa pracy. Dlatego też dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na istotne kwestie, które powinny być znane każdemu, kto planuje szukać stałego i legalnego zatrudnienia w Niemczech.

Na początku warto dowiedzieć się, jakich formalności będziemy musieli dopełnić tuż po przyjeździe do Niemiec. Jest to przede wszystkim dopełnienie obowiązku meldunkowego z dokładnym uwzględnieniem okresu, przez który zamierzamy przebywać w na terytorium Niemiec. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na wszystkie dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas wizyty w urzędzie meldunkowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ część z tych dokumentów będziemy musieli zabrać ze sobą z Polski.

Warto także zwrócić uwagę na wszelkie formalności związane z uznawaniem polskich dyplomów i innych dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje w Niemczech. Niektórych z nich będziemy musieli dopełnić jeszcze przed wyjazdem za granicę. Bez tego możemy mieć wiele trudności z zaakceptowaniem naszego wykształcenia przez niemieckich pracodawców.

Kolejna istotną kwestią jest założenia konta w jednym z niemieckich banków. Jest to konieczne, ponieważ niemieccy pracodawcy w większości przelewają wynagrodzenia swoim pracownikom właśnie na ich prywatne konta. Dlatego też warto kwestię tą załatwić już na samym początku naszego pobytu, aby nie dokładać sobie dodatkowych późniejszych formalności.

Kiedy zapoznamy się już z informacjami związanym w powyższymi kwestiami, pora na zgłębienie tematu wszelkich zasad regulujących stosunki pracy w Niemczech. Szczególną uwagę należy poświęcić na prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Posiadając taką wiedzę będziemy w stanie sprawdzić, czy wszystkie warunki wybranej przez nas z pracy są zgodne z niemieckim prawem. Zwrócimy tutaj także uwagę na kwestię zawierania umów o pracę na czas określony, ponieważ bardzo często wiąże się ona z wieloma błędami popełnianymi przez pracodawców.

Dodatkowo każda kobieta powinna dowiedzieć się co nieco na temat praw przysługujących kobietom w ciąży lub młodym matkom. Ważne pojęcia w tym temacie to dodatkowy czas na karmienie dziecka, okresy zwalniające z pracy w trakcie i po zakończeniu ciąży oraz urlop macierzyński lub wychowawczy.

Istotną kwestią, której nie można pominąć to system ubezpieczeń społecznych obowiązujący w Niemczech. Zapoznajmy się ze wszystkimi rodzajami ubezpieczeń, z obowiązującymi składkami i okresami, w ciągu, których powinny być one odprowadzane. Bez posiadania takiej wiedzy, możemy zaprzepaścić nie jedną szansę na uzyskanie wielu roszczeń przysługujących nam z tytułu opłacanych przez nas składek na ubezpieczenie.

Nie możemy pominąć także wszelkich informacji związanych z układami zbiorczymi pracy w Niemczech. Warto wiedzieć, co to jest i w jakich sytuacjach zostają one wykorzystywane.

Tak samo ważne jak formalności związane z zawieraniem umowy o pracę są również wszelkie kwestie formalne dotyczące rozwiązania stosunku pracy w Niemczech. Każdy z nas powinien wiedzieć, jakie mamy prawa w tej kwestii i jakie obowiązki ma pracodawca. Bez takiej wiedzy możemy łatwo paść ofiarom przeróżnych oszustw lub aktów bezprawia.

Mimo, iż niekoniecznie będzie nam to potrzebne, warto wiedzieć co nieco na temat niemieckich sądów pracy i wszelkich procedur związanych ze składaniem pozwu przeciwko swojemu pracodawcy. Bardzo ważną kwestią tutaj są także koszty procesu w sądzie pracy oraz reprezentacja przed sądem w trakcie rozprawy. Informacje te mogą być dla nas cennymi wskazówkami w takich sytuacjach.

Nie możemy także zapomnieć o informacjach związanych z formalnościami dotyczącymi naszego powrotu do kraju. Nie możemy tak po prostu z dnia na dzień wyjechać. Aby więc odpowiednio w świetle prawnym przygotować się do powrotu do ojczyzny, powinniśmy dowiedzieć się, jakich formalności należy w związku z tym dopełnić.

Podsumowując, widzimy, iż niemieckie prawo pracy zawiera wiele ważnych aspektów, na które powinna zwrócić uwagę każda osoba zamierzająca wyjechać do tego kraju, w celu poszukiwania pracy. Zdecydowanie odradza się zostawanie sobie zdobywania takiej wiedzy na czas tuż przez samym wyjazdem. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne zaglądanie do wiarygodnych informacji, które możemy znaleźć na stronie internetowej niemieckiej ambasady lub w fachowej literaturze. Każdy polski obywatel odpowiednio wyedukowany w tej kwestii będzie mógł w Niemczech dbać o swoje prawa i przywileje oraz jednocześnie być świadomym swoich obowiązków wynikających z tytułu podjęcia pracy w tym oto kraju.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: