Opieka medyczna w Niemczech

Każda osoba planująca wyjazd do pracy do Niemiec powinna zapoznać się wszelkimi zasadami związanymi z opieką lekarza rodzinnego w tym kraju. Kwestia ta jest ściśle związana z ustawowym obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Zapoznajmy się z istotnymi szczegółami w tym temacie.

Warto wiedzieć, iż opieka medyczna w Niemczech jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. W kraju tym możemy znaleźć wielu znakomitych lekarzy, począwszy od lekarza ogólnego po kardiologa, dermatologa i innych specjalistów.

Wizyta u lekarza rodzinnego w Niemczech (po niemiecku Hausarzt) ma głównie na celu otrzymanie skierowania do potrzebnego nam specjalisty. Rzadko kiedy udaje się dostać bezpośrednio do specjalisty bez uprzedniej konsultacji z lekarzem rodzinnym. Oto kilka wskazówek, które przydadzą się nam przed wizytą u niemieckiego lekarza.

Po pierwsze, przed każdą wizytą zaleca się uprzednią rejestrację (po niemiecku Termin). Jest to istotne, ponieważ bez wcześniejszego zarejestrowania się możemy być narażeni na czekanie w często długiej kolejce. Przy rejestracji zostaje nam przydzielona dokładna data i godzina wizyty. Z reguły nie są to odległe terminy, jednak niekiedy w przypadku wizyt u stomatologa bądź innego specjalisty czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku dni, a nawet tygodni. Godziny przyjęć w niemieckich gabinetach są bardzo zróżnicowane, jednak w większości oscylują one w okolicach godzin porannych. Niekiedy możemy spotkać się z lekarzami, którzy przyjmują swoich pacjentów jedynie w niektóre popołudnia w tygodniu bądź tylko w sobotę i niedzielę. Dlatego też decydując się na wizytę u lekarza należy dokładnie sprawdzić godziny, w których on przyjmuje i wybrać taką porę, aby nie kolidowała nam ona w innymi obowiązkami. W okresie wakacyjnym bardzo często możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy to w zastępstwie za specjalistę przebywającego na urlopie pojawi się inny lekarz.

Jak zatem znaleźć odpowiedniego lekarza? Obecnie na wielu niemieckich stronach internetowych możemy znaleźć całą masę rankingów lekarzy z podziałem na ich specjalizację. Oprócz tego możemy zasięgnąć kilku informacji i cennych opinii na przeróżnych forach internetowych, na których bardzo często polscy obywatele przebywający w Niemczech opisują swoją doświadczenia związane z niemiecką opieką medyczną. Kiedy już wybierzemy odpowiedniego dla nas lekarza, pozostaje nam tylko dokonać rejestracji. W tym celu niezbędny nam będzie numer do jego gabinetu, który możemy znaleźć na stronie internetowej danego gabinetu lekarskiego bądź w książce telefonicznej na „żółtych stronach” pod hasłem Ärzte. Warto wiedzieć, iż niemieccy lekarze nie są szczególnie otwarci na wszelkie pytanie bądź dyskusje, jednak oczekują oni ścisłego przestrzegania ich zaleceń.

Wizyta u lekarza wiąże się z naszą znajomością języka niemieckiego. Większość lekarzy zna w stopniu podstawowym także język angielski, więc jeżeli nasz niemiecki nie jest wystarczający, możemy podczas wizyty posługiwać się językiem angielskim. Jeżeli jednak ani znajomość niemieckiego ani znajomość angielskiego nie jest odpowiednia, możemy zasięgnąć informacji w ambasadzie bądź konsulacie na temat lekarzy posługujących się językiem polskim.

Każda osoba posiadająca niemieckie ubezpieczenie zdrowotne powinna otrzymać od swojej firmy ubezpieczeniowej plastikową kartę identyfikacyjną. Przy wizycie u lekarza należy mieć przy sobie tą kartę, ponieważ zawiera ona wbudowany chip z naszymi danymi, które sekretarka lekarza wczyta do komputera przez pierwszą wizytą w danym gabinecie. Jeżeli zaś posiadamy państwowe ubezpieczenie, lekarz, u którego odbyliśmy wizytę, wysyła swój rachunek bezpośrednio do naszego ubezpieczyciela. Każda tak ubezpieczona osoba musi pamiętać jedynie o uiszczeniu opłaty w wysokości 10 euro za pierwszą wizytę kwartale. Z kolei wszystkie te osoby, które są ubezpieczone prywatnie, najpierw muszą same zapłacić za wizytę, a następnie po przesłaniu rachunku do swojej firmy ubezpieczeniowej mogą liczyć na zwrot kosztów.

Warto pamiętać o tym, iż niektórzy niemieccy lekarze przyjmują tylko prywatnie ubezpieczonych pacjentów. Dlatego też, jeżeli posiadamy ubezpieczenie państwowe, przed dokonaniem rejestracji musimy upewnić się, czy wybrany przez nas lekarz może nas przyjąć. Z reguły lekarze uwzględniający państwowe ubezpieczenia mają w swoich gabinetach znaki Kassenarzt lub Alle Kassen. W sytuacji, kiedy jesteśmy ubezpieczeni państwowo i skorzystamy z opieki lekarza nie akceptującego takich ubezpieczeń, koszty wizyty nie zostaną nam zwrócone.

W Niemczech zaleca się powszechnie regularne badania kontrolne, szczególnie w przypadku dzieci i osób, które ukończyły 35 rok życia. Wszystkie placówki medyczne udzielają wszelkich niezbędnych informacji związanych z tego typu badaniami.

Podsumowując, widzimy, iż opieka medyczna w Niemczech wymaga pewnej wiedzy w tym temacie. Jeżeli chcemy uniknąć poniesienia wysokich kosztów leczenia, zaleca się uprzednie ubezpieczenie oraz zorientowanie się jakie ubezpieczenia są akceptowane przez wybranego przez nas lekarza.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: