Podział administracyjny Niemiec

Praktycznie każdy z nas wie co nieco na temat państwa niemieckiego. Nic dziwnego, bo w końcu jest to jedno z sąsiadujących nam państw.

Szczególną wiedzę w tym temacie powinny posiąść wszystkie osoby, które w przyszłości zamierzają wyjechać właśnie do tego państwa do pracy lub przenieść się tam na stałe. Dla wszystkich zainteresowanych przedstawiam dzisiaj kilka informacji na temat podziału administracyjnego w Niemczech i poszczególnych landów.

Zacznijmy od kilku historycznych informacji. Otóż podział Niemiec ma już dość długą tradycje sięgającą czasów tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to państwo niemieckie zostało podzielone na cztery strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką. Z czasem w wyniku wielu istotnych zdarzeń historycznych zaszły znaczące zmiany w owym podziale. Tak więc, z francuskiej strefy okupacyjnej utworzono w 1949 Republikę Federalną Niemiec (po niemiecku Bundesrepublik Deutschland), a z kolei z radzieckiej strefy okupacyjnej została utworzona Niemiecka Republika Demokratyczna (po niemiecku Deutsche Demokratische Republik). Taki podział obowiązywał do 3 października 1990 roku, kiedy to nastąpiło zjednoczenie Niemiec.

Poza ogólnym podziałem całego terytorium państwa niemieckiego, ówczesna stolica Niemiec – Berlin podlegała również konkretnemu podziałowi. Miasto to w latach 1945 – 1990 miało specjalny status. Było ono podzielone na cztery sektory okupacyjne, podobnie jak całość państwa. Amerykański, brytyjski i francuski sektor zwano wtedy Berlinem Zachodnim, który w latach 1961 – 1989 był oddzielony murem berlińskim od wschodniej części miasta i radzieckiej strefy okupacyjnej, które nosiły miano Berlina Wschodniego. Warto dodać także to, iż od roku 1949 Berlin Wschodni pełnił funkcję stolicy w Republice Federalnej Niemiec.

Podział ten, podobnie jak podział całego państwa, został zniesiony jesieniom 1990 roku.

Obecnie podział administracyjny Niemiec wygląda zupełnie inaczej. Współczesne państwa niemieckie składa się 16 krajów związkowych, z których trzy stanowią pojedyncze miasta. Każdy z krajów związkowych posiada własny zewnętrzny rząd, na czele którego stoi premier, pierwszy burmistrz lub rządzący burmistrz oraz parlament. W przeciwieństwie do polskich województw żaden z landów nie posiada swojego prezydenta. Władze każdego z krajów związkowych posiadają szerokie uprawnienia wewnętrzne w dziedzinie prawa i ordynacji podatkowej, wyłączność w zakresie polityki edukacyjnej oraz spraw wewnętrznych, np. gospodarka przestrzenna, policja, obywatelstwo, itp. Warto wiedzieć, iż ich ustrój jest ściśle regulowany przez konstytucję każdego z krajów związkowych, a prawodawstwo w nich często znacznie różni się od siebie.

Przejdźmy teraz do krótkiej charakterystyki każdego z poszczególnych krajów związkowych.

Badenia – Wirtembergia to jeden z większych krajów związkowych Niemiec. Stolicą jego jest Stuttgart. Do znanych miast tego landu należą Ulm, Mannheim, Karlsruhe, Fryburg Bryzgowijski, Heidelberg oraz Heilbronn. W regionie tym możemy szukać pracy w takich branżach jak przemysł samochodowy, maszynowy, elektrotechniczny i elektroniczny, optyczny, chemiczny, włókienniczy, odzieżowy oraz precyzyjny (w szczególności zegarmistrzowski). Jednymi z bardziej znanych atrakcji tego regionu jest Schwarzwald oraz Jezioro Bodeńskie.

Bawaria to zdecydowanie największy w krajów związkowych Niemiec. Jest to region bogaty gospodarczo oraz kulturowo. Stolicą tego landu jest Monachium, a do innych dużych miast należą Augsburg, Norymberga, Ratyzbona, Ingolstadt, Erlangen oraz Wurzburg. Jest to także jeden z najbogatszych rejonów Niemiec. Możemy znaleźć tam wiele znanych niemieckich firm, takich jak na przykład BMW (Bayerische Motoren Werke), Siemens, Audi, MAN (autobusy i samochody ciężarowe), EADS (europejski koncern militarny i lotniczy), o2 Germany (operator komórkowy) i wiele innych. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy, lotniczy, włókienniczy oraz rafineryjny.

Chyba każdy z nas wie, iż Berlin to stolica Niemiec. Jednak oprócz tej roli miasto to pełni także funkcję kraju związkowego. Oprócz Berlina również Hamburg i Brema pełnią podobne funkcje w Niemczech. Miasta te są dużymi ośrodkami finansowymi i gospodarczymi. Możemy znaleźć w nich siedziby wielu znanych i znaczących na świecie firm. W miastach tych możemy szukać dobrze płatnej pracy w takich branżach jak przemysł maszynowy, odzieżowy, elektroniczny i środków transportu.

Brandenburgia ze stolicą w Poczdamie to kolejny z krajów związkowych w Niemczech. Podobnie jak wszystkie landy we wschodniej części kraju, powstała po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Jest to region dość mocno rozwinięty turystycznie. Posiada wiele cennych zabytków, które co roku odwiedza setki turystów.

Dolna Saksonia to drugi co do wielkości zaraz po Bawarii kraj związkowy. Do najważniejszych miast tego regionu zalicza się Hanower (stolica), Wolfsburg, Getyngę, Oldenburg oraz Brunszwik.

Mianem Hesji określa region w zachodniej części Niemiec. Stolicą tego kraju związkowego jest Wiesbaden, a do ważniejszych miast należą Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Kassel oraz Offenbach am Main. Warto wiedzieć, iż południowa część tego landu jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Niemczech. Można znaleźć tam całe mnóstwo zakładów przemysłu chemiczno – farmaceutycznego, samochodowego, odzieżowego. Region ten słynnie także z dużej ilości banków (ok. 300).

Meklemburgia – Pomorze Przednie to jeden z najsłabiej uprzemysłowionych regionów w państwie niemieckim. Jest to drugi pod względem wysokości poziomu bezrobocia kraj związkowy. Jest on stosunkowo niedawno utworzony, dlatego przypuszcza się, iż właśnie to jest główną przyczyną jego słabego rozwoju.

Z kolei Nadrenia Północna – Westfalia to jeden z najbardziej rozwiniętych i uprzemysłowionych regionów na terenie Niemiec. Podstawą rozwoju są tamtejsze bogate źródła węgla kamiennego znajdujące się tzw. Zagłębiu Ruhry oraz węgla brunatnego w Zagłębiu Dolnoreńskim. Poza tym na wysokim poziomie rozwinięty jest przemysł maszynowy, metalurgiczny, chemiczny, elektrotechniczny, spożywczy, odzieżowy, włókienniczy i metalowy. Do najważniejszych miast tego regionu zaliczane są Dusseldorf (stolica), Essen, Dortmund, Kolonia, Bochum, Bonn, Wuppertal, Bielefeld oraz Duisburg.

Nadrenia – Palatynat to niemiecki land leżący z zachodniej części kraju. Moguncja jest jego stolicą, a do ważniejszych miast w tym regionie należą Trewir, Spira, Koblencja, Wormacja oraz Oppenheim.

Saara lub Kraj Saary to maleńki land leżący w południowo – zachodniej części Niemiec. Stolicą jego jest malownicze miasto Saarbrucken, a pozostałe większe miasta Neunkirchen, Homburg, Sarrlouis, Sankt Ingbert oraz Volklingen.

Dobrze znanym landem dla Polaków jest Saksonia ze stolicą w historycznym Dreźnie. Wśród krajów związkowych utworzonych po zjednoczeniu Niemiec jest on zdecydowanie najbardziej zamożny. Do większych miast w rejonie nalezą także Lipsk, Zwickau, Chemnitz oraz Gorlitz.

Saksonia – Anhalt to kraj związkowy leżący mniej więcej w środkowej części Niemiec. Jego stolicą jest Magdeburg. Region ten jest przeciętnie rozwinięty gospodarczo. Zdecydowanie bardziej słynie ze swoich walorów turystycznych.

Szlezwik – Holsztyn to region Niemiec najbardziej wysunięty na północ kraju. Stolicą tego landu jest miasto Kilonia. Jeżeli chodzi o gospodarkę, to prym wiedzie w tym rejonie przemysł stoczniowy, chemiczny, maszynowy, włókienniczy oraz spożywczy. Jest to typowy obszar przemysłowo – rolniczy. Bardzo często można spotkać się tam z uprawą zbóż i roślin, rybołówstwem oraz wysoko rozwinięta turystyką.

Turyngia to średnio duży kraj związkowy ze stolica w Erfurcie. Podobnie jak wyżej opisany Szlezwik – Holsztyn, Turyngia to także typowy region przemysłowo – rolniczy. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł maszynowy, elektrotechniczny, elektroniczny, chemiczny, włókienniczy, środków transportu, precyzyjny, poligraficzny, szklarski oraz spożywczy.

Podsumowując, możemy dostrzec wyraźny podziała na landy zachodnie i wschodnie. Głównym kryterium w tej kwestii jest ich poziom rozwoju gospodarczego. Wszystkie landy wschodnie, a więc te utworzone dopiero po zjednoczeniu Niemiec (1990 r.) są zdecydowanie słabiej rozwinięte, co ściśle związane jest z przeszłością tego regionu (dawne RFN). Rzecz jasna fakt ten wyraźnie odbija się na kosztach życia oraz wysokości zarobków. Ogólnie wiadomo, iż na wschodnie stawki są nieco mniejsze, ale za to koszty utrzymania się także niższe. Z kolei na zachodzie można więcej zarobić, ale aby utrzymać się także potrzebujemy więcej pieniędzy.

Teraz, kiedy już wiemy w jakich landach jakiej pracy możemy szukać, pozostaje nam tylko zabrać się za przeglądanie ofert i szykować się do wyjazdu.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: