System farmaceutyczny w Niemczech

Niemiecki system opieki farmaceutycznej budzi podziw wśród wielu obywateli państw europejskich. Przysłowiowy niemiecki ład i porządek daje się zauważyć nawet podczas wizyty w aptece. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sposobowi działania aptek w Niemczech.

Podobnie jak w przypadku opieki medycznej, tak samo i tutaj bardzo ważną rolę odgrywa ubezpieczenie zdrowotne. Posiadanie nawet podstawowego państwowego ubezpieczenia zdrowotnego (GKV) gwarantuje niemal całkowity zwrot kosztów za leczenie i leki. Prawie każdy obywatel Niemiec może nabyć takie uprawnienia bez względu na wysokość zarobków i status społeczny. Niemiecki system ubezpieczeń zdrowotnych opiera się głównie na zasadzie solidarności, co oznacza, iż wszyscy jego członkowie płacą taki sam procent swojego wynagrodzenia oraz mają prawo do otrzymywania takich samych świadczeń medycznych. Ze względu na ustawowy obowiązek ponad 90 % niemieckiego społeczeństwa jest ubezpieczona. Warto pamiętać o tym, iż w przypadku ubezpieczenia jednej osoby ochroną objęta jest także cała jej rodzina, jeżeli ani jej współmałżonek ani jej dzieci nie mają własnych dochodów. Jeżeli po przyjeździe do Niemiec zastanawiamy się nad tym, czy ubezpieczyć się czy nie, warto uświadomić sobie, iż opieka medyczna w Niemczech jest jedną z najdroższych na świecie. Każda wizyta u lekarza lub pobyt w szpitalu wiąże się w wysokimi kosztami, które w przypadku braku ubezpieczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dlatego też wydaje mi się, że ubezpieczenie się powinna być pierwszą podstawową sprawą, którą załatwimy zaraz po przyjeździe do Niemiec.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem Niemców, każdy ubezpieczony Niemiec to szczęśliwy Niemiec. Nic dziwnego, w końcu z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego może liczyć on niemalże na pełną refundację wszystkich leków wydawanych na receptę. Wszystkie leki wydawane na receptę mają taką samą cenę w każdej niemieckiej aptece. Refundowane są one do pewnej kwoty, a resztę ceny musi pokryć pacjent. W praktyce wygląda to tak, iż jeżeli pacjent dokonuje zakupu leku za kwotę 50 euro, musi on z własnej kieszeni wyłożyć jedynie 5 euro. W przypadku ceny leków wynoszącej 100 euro obciążenie pieniężne pacjenta to 10 euro, itd. Dzięki takim rozporządzeniom nawet przewlekłe chorzy pacjenci mogą pozwolić sobie na regularne wykupywanie potrzebnych lekarstw. Warto wiedzieć także o tym, iż każdy przewlekle chory pacjent, który na leki wyda 1 % swoich dochodów i udowodni to odpowiednimi rachunkami, do końca roku nie będzie musiał płacić za nie.

Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne, wygląda to nieco inaczej. Podczas wizyty w aptece musimy najpierw sami z własnej kieszeni zapłacić za wykupione lekarstwa, a następnie przesłać rachunki do naszego ubezpieczyciela, który w ciągu określonego czasu zwróci nam koszty owych leków. Warto wiedzieć także o tym, iż bez względu na rodzaj ubezpieczenia jaki posiadamy, za wszystkie leki wydawane bez recepty musimy płacić sami.

Kiedy już wiemy, jak funkcjonuje system ubezpieczeń zdrowotnych i jesteśmy świadomi przysługujących nam przywilejów, możemy przejść do informacji gdzie w Niemczech możemy wykupić leki. Tak więc, głównym punktem lekarstw są oczywiście apteki, które w Niemczech są oznaczone czerwonym krzyżykiem lub dużą literką A. Poza tym wszelkie leki bez recepty możemy wykupić w drogeriach lub supermarketach. Są to głównie leki produkowane w Niemczech i dostępne w bardzo małych dawkach. Niemiecka Komisja Leków bardzo dokładnie określa, co jest medykamentem, a co nie oraz definiuje, co może być sprzedawane w supermarketach bądź drogeriach, a co tylko i wyłącznie w aptekach. Wszelkie przepisy dotyczące wydawania leków na receptę w Niemczech są bardzo surowe, dlatego też można spotkać się z tym, iż leki dostępne w Polsce od ręki w Niemczech będą wydawane jedynie za zgodą lekarza.

Szukanie apteki w Niemczech nie jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. W całym kraju możemy znaleźć ok. 21,6 tys. aptek, co oznacza, iż jeden punkt apteczny przypada na ok. 3,8 tys. mieszkańców. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Dodatkowo w Niemczech można bardzo szybko zauważyć, iż farmaceuci cieszą się tam niejednokrotnie większym zaufaniem niż lekarze bądź pielęgniarki. Nic dziwnego, bo przecież niemieccy farmaceuci należą do jednych z najlepszych w Europie. Są oni znani ze swojego sumiennego i precyzyjnego podejścia do wykonywanej przez nich pracy.

Zdecydowanie odradza się korzystanie z niemieckich aptek internetowych. Ludzie bardzo często decydują się na zakup leków w taki sposób, ponieważ ceny oferowane przez tego typu apteki są niejednokrotnie nawet do 40 % niższe niż w normalnej aptece. Jednak coraz częściej można słyszeć o podróbkach leków wydawanych przez internetowe apteki. Dlatego też w trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo warto odżałować sobie trochę pieniędzy na porządne leki, niż zażyć coś, co może tylko nam zaszkodzić.

Podsumowując, widzimy, iż niemiecki system farmaceutyczny to typowy majstersztyk. Oczywiście, wszelkie jego zalety i udogodnienia będą dla nas dostępne jedynie po ubezpieczeniu się. Dlatego też jeszcze raz podkreślam, jak bardzo istotna rolę odgrywa kwestia ubezpieczenia zdrowotnego podczas pobytu w Niemczech.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: