Szukanie mieszkania w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy do Niemiec musimy liczyć się ze znalezieniem sobie mieszkania. Z reguły szukanie mieszkanie w Niemczech jest dość czasochłonnym zadaniem, więc najrozsądniej jest zabrać się za nie jeszcze przed wyjazdem z ojczyzny.

Poniżej każda zainteresowana osoba może znaleźć kilka rad związanych z tym na co trzeba zwracać uwagę i przy czym trzeba być czujnym podczas szukania mieszkania na terytorium państwa niemieckiego.

Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby dokładnie wiedzieć jakiego mieszkania się szuka i w jakich okolicach. Bez konkretnych wymagań i założeń szukanie mieszkania może trwać wiecznie.

Większość Niemców mieszkających w miastach zajmuje typowe dla tamtejszej architektury miejskiej mieszkania lub domy bliźniaki. Zabudowania w miastach niemieckich są stosunkowo młode, ponieważ w większości powstały po II wojnie światowej, mniej więcej w 1950 roku. Charakterystycznych starych budynków w okresu międzywojennego jest w Niemczech już coraz mniej.

Ceny mieszkań w Niemczech z pewnością nie należą do najniższych. Są one uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest powierzchnia mieszkania mierzona w metrach kwadratowych (po niemiecku Quadratmeter). W przypadku mieszkań na poddaszu, w miejscach, gdzie wysokość do sufitu wynosi od metra do dwóch, liczy się jako 50 procent, dlatego też niejednokrotnie tego typu mieszkania mogą się wydawać większe niż przypuszczaliśmy.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny niemieckich mieszkań jest ilość pokoi. Należy tutaj wiedzieć, iż pod hasłem pokój rozumiemy sypialnię, jadalnię oraz pokój dzienny. Kuchnia, toaleta bądź łazienka nie są zaliczane do pokoi w mieszkaniu. Czasami możemy spotkać się także z określeniem „pół pokój”. Oznacza to, iż jest to pomieszczenie zbyt małe, aby oddzielić je drzwiami lub liczyć jako oddzielny pokój.

Jeżeli chodzi o wyposażenie niemieckich mieszkań, możemy spotkać się tutaj z trzema wariantami: umeblowane, nie umeblowane lub częściowo umeblowane. Zdecydowanie najczęściej spotyka się z ofertami mieszkań nie umeblowanych. Oznacza to, iż nie znajdziemy w nim zasłon, lamp, wyposażenia kuchennego lub innych mebli. Dlatego też przeprowadzka do pierwszego mieszkania w Niemczech wiąże się naprawdę z bardzo wysokimi kosztami. Zanim podejmiemy tego typu decyzję, należy dokładnie przeanalizować nasz budżet, aby nic potem nas nie zaskoczyło.

Kiedy wiemy już jak mniej więcej wyglądają niemieckie mieszkania, pora dowiedzieć się co nieco na temat ich ofert. Otóż tego typu ogłoszeń możemy szukać na przeróżnych portalach internetowych (dostępnych zarówno w języku polski, jak i w niemieckim), w codziennej niemieckiej prasie, w specjalistycznych magazynach lub poprzez agencję nieruchomości. W tym ostatnim przypadku musimy być świadomi, iż każda agencja nieruchomości (czy to polska, czy to niemiecka) będzie wymagała opłaty za swoją pomoc. Dlatego też każdy decydujący się na szukanie mieszkania w ten sposób, musi być tego w pełni świadomy.

Wiemy już, gdzie możemy znaleźć ogłoszenia o mieszkaniach w Niemczech. Pozostaje nam jeszcze wyjaśnienie i przybliżenie niektórych skrótów i terminów często pojawiających się właśnie w tego typu ogłoszeniach. Dla wszystkich osób, których znajomość języka niemiecka delikatnie mówiąc „kuleje” zrozumienia ich może być dość kłopotliwe. Oto kilka z nich:

- 3 ZKDS – trzy pokoje plus kuchnia, łazienka i przedpokój,

- 3 Zi.-Whg – mieszkanie trzypokojowe,

- DG (Dachgeschoss) – mieszkanie na poddaszu,

- EBK (Einbauküche) – wyposażona kuchnia,

- Abstand – należy dokupić niektóre meble i wyposażenie,

- EG (Erdgeschoss) – mieszkanie na parterze,

- HH (Hinterhaus) – mieszkanie w tyle domu, od podwórza (może być zaciemnione),

- K (Kaution) – depozyt,

- kalt – dodatkowe ogrzewanie,

- KM (Kaltmiete) - czynsz bez opłat (zimny czynsz),

- NR (Nichtraucher) – mieszkanie dla niepalących,

- KN – mieszkanie z aneksem kuchennym,

- NMM (Nettomonatsmiete) – miesięczna opłata za czynsz netto,

- Nachmieter – lokator przejmuje za innego lokatora mieszkanie przed końcem umowy,

- MVZ (Monatliche Vorauszahlung) – opłata za czynsz z góry,

- Prov. (Provision) – prowizja,

- qm (Quadratmeter) – metr kwadratowy,

- TG (Tiefgarage) – podziemny garaż,

- VH (Vorderhaus) – mieszkanie od frontu, od ulicy,

- WG (Wohngemeinschaft) – mieszkanie wynajmowane wspólnie,

- WBS erford. (Wohnberechtigungsschein) - subsydiowane (dotowane przez państwo) mieszkanie, do wynajęcia tylko z pozwoleniem WBS,

- Wfl. (Wohnfläche) – powierzchnia mieszkania,

- WM (Warmmiete) – „ciepły czynsz”, czynsz plus opłaty,

- Zi (Zimmer) – pokój, pokoje,

- ZH (Zentralheizung) – centralne ogrzewanie,

- zzgl. NK – plus dodatkowe opłaty (prąd, woda, ogrzewanie, itp.).

Jak więc widzimy, szukanie mieszkania w Niemczech jest dość skomplikowaną sprawą, a poza tym dość kosztowną. Podejmując decyzję o wyjeździe do pracy do Niemiec należy liczyć się głównie z wysokimi kosztami mieszkania. Jeżeli jednak nie są one dla nas problemem, możemy zabrać się za przeglądanie ofert, najlepiej jeszcze przed wyjazdem za granicę. W razie jakichkolwiek niejasności językowych należy skorzystać z pomocy osób, których znajomość języka jest na wyższym poziomie. Pamiętajmy, iż podpisanie umowy będzie dla nas dokumentem wiążącym, więc dobrze by było, gdybyśmy dokładnie rozumieli i wiedzieli co podpisujemy.

Ankieta

Czy chcesz pracować w Niemczech?: