Księgowość

Analiza i doradztwo – w jakich biurach rachunkowych szukać tych usług?

Każde biuro rachunkowe ma trochę inną ofertę. Bezsprzecznie istnieją usługi, które otrzymamy w prawie każdym biurze księgowym i jest to na przykład dbanie o księgi rachunkowe, czy też przygotowywanie PITów. Czy w każdym biurze rachunkowym dostaniemy porady finansowe? Jakich analiz finansowych możemy się spodziewać? Co daje zatrudnienie biura rachunkowego w Grodzisku Mazowieckim przed kontrolą księgową?

Usługi doradcze – jakich porad możemy spodziewać się w biurze rachunkowym?

W obecnych czasach praca w biurze rachunkowym w Grodzisku Mazowieckim nie polega jedynie na liczeniu podatków i prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Osoby , które zarządzają firmą polegają na biurze rachunkowym i zazwyczaj proszą o porady w sprawie zarządzania pieniędzmi. Księgowy, który robi sprawozdania finansowe i ma wszystkie istotne dokumenty, bardzo dobrze wie jakie pomysły są realne.

Istotny jest nade wszystko przebieg danych. Księgowy musi posiadać wiedzę na temat paru decydujących rzeczy, a jedną z najważniejszych jest budżet przedsiębiorstwa i wszystkie przygotowywane działania, takie jak zatrudnianie kolejnych pracowników, domniemane sposoby finansowania oraz wszystkie zmiany w spółce.

Podczas kontroli księgowej weryfikowane mogą być wszystkie dokumenty księgowe, to czy są kompletne i poprawne. W takiej sytuacji jeszcze istotniejsza jest możliwość zaufania księgowemu, któremu trzeba będzie podać wszelkie szczegóły dotyczące firmy.

Na czym polega analiza finansowa?

Analiza finansowa przeważnie jest wybierana przez przedsiębiorstwa żeby obliczyć realne finanse takiej spółki. W trakcie analizy finansowej może pojawić się:

  • początkowa analiza sprawozdawczości,
  • początkowa analiza źródeł kształtowania wyniku finansowego,
  • analiza wskaźnikowa,
  • modele analizy wskaźnikowej,
  • analizy przyczynowe.

Poprawna analiza finansowa zrobiona jest na przykładach i analizie przyczynowej. Jest to najbardziej wiarygodna metoda szacowania finansów przedsiębiorstwa. Niestety najpopularniejsze i najłatwiej dostępne szacowanie przez wskaźniki niesie ryzyko popełnienia błędu. Właściwie wykonana analiza finansowa pokaże właściwy obraz kondycji finansowej i bardzo pomoże podczas podejmowania istotnych decyzji, które związane są z działalnością i dalszym rozwojem spółki.

Rodzaje analiz finansowych – czym się różnią?

Analizy finansowe tworzone są żeby ustalić kondycję finansów w spółce i można je zrobić kilkoma sposobami, między innymi poprzez analizę bilansu. Dzięki niej można sprawdzić strukturę majątkową i kapitałową przedsiębiorstwa. Celem takiej analizy jest oszacowanie i uzyskanie informacji na temat płynności finansowej oraz opracowanych trafnych przedsięwzięciach w organizacji.

Następny sposób analiz to analiza wskaźnikowa, która jest niesamowicie często wybierana i łatwo dostępna. W tej analizie księgowy posługuje się wskaźnikami, które określają relacje będące pomiędzy poszczególnymi wielkościami. Wartości te trzeba wziąć z ksiąg rachunkowych i potrzebny będzie bilans oraz rachunek wyników. Przeważnie do obliczania kondycji firmy wykorzystujemy takie wskaźniki jak:

  • płynność finansowa
  • zyskowność,
  • rentowność

Istnieje również analiza przyczynowa, która jest dużo bardziej skomplikowaną techniką, ale daje rewelacyjne wyniki. Jej celem jest dowiedzenie się, co miało wpływ na zapoczątkowanie sprawdzanego zjawiska. Poprzez analizę przyczynową możemy ustalić co wpływa na wzrost zysku a co hamuje ten wzrost.

Źródło: Biuro rachunkowe z Grodziska Mazowieckiego