Aranżacja

Architekt wnętrz, dekorator, projektant – czym się charakteryzują te zawody?

Po wybudowaniu domu, czy kupnie mieszkania przychodzi pora na dekorowanie wnętrz. Jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych można swoje kroki skierować do fachowca w tym zakresie. Każdy z tych zawodów trudni się wykańczaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zwizualizuje nam nasze wymarzone wnętrze, warto zorientować się, którego profesjonalistę właściwie powinniśmy zatrudnić. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się dekorowaniem wnętrz. Czym się różnią? Przede wszystkim mają trochę inny zakres prac. Na różnym etapie wykańczania mieszkania niezbędny jest inny specjalista. Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Jaki jest zakres zadań architekta wnętrz?

To, czym zajmuje się architekt budowlany niemal każdy wie – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaplanowanie przestrzeni do funkcjonowania domowników, aby było komfortowe i funkcjonalne. Oczywiście uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Projektując wnętrze, powinien on rozważyć takie rzeczy jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Profesja architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. Podczas swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, i konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się dużo pracowni architektów, tak więc wybór jest duży. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi mieć specjalnych certyfikatów. Z pewnością oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki profesjonalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał talent artystyczny.

Projektant – zakres obowiązków

Zawód projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód musi mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej zadaniem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono się prezentować, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie barwy będą dominować. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów wyższych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz zazwyczaj specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia pozostałych pomieszczeń. Niewątpliwie powinien mieć minimalną znajomośc wszelkich instalacji, nie da się zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed rozpoczęciem zlecenia musi najpierw zorientować się w wymaganiach, a później wykonać projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – najważniejsze informacje

Następnym zawodem powiązanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator zajmuje się dekorowaniem, czyli zaplanowaniem ostatecznego wyglądu wnętrza. Z całą pewnością jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego zmysłu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać studiów kierunkowych, mimo to często są oni po ukończeniu jakiegoś plastycznego kierunku. Dobry specjalista będzie umiał dopasować końcowe wykończenie wnętrza do potrzeb właściciela. Musi on również posiadać dużą wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, oraz faktur. Jego końcowy projekt powinien być spójny, a całość właściwie ze sobą współgrać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za finalny wygląd pomieszczeń. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, on zajmuje się doborem barw, wyposażenia, firan, osdób itp. Zazwyczaj dekorator idzie z inwestorem do sklepów z akcesoriami do ozdabiania wnętrz i wybiera mu właściwe, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być architektem, ale projektant może być też dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.