Budownictwo

Beton i jego rodzaje – ABC budowy

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj używany podczas tworzenia fundamentów, stropów albo schodów. Jednak dzięki przekształceniom postaci mieszanek betonowych można otrzymać również materiały o wyjątkowym charakterze. Za pomocą takiego betonu można robić elementy, które mają za zadanie pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne albo odwadniające.

Czym charakteryzuje się beton zwykły?

Beton zwykły jest przeważnie wykorzystywany przy wytwarzaniu części konstrukcyjnych jak na przykład ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach i jako wylewki. Niestety ten rodzaj betonu pomimo tego, że jest solidny to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie należy wykonywać w zimie.

Do produkcji tego typu betonu, stosuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak przykładowo granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3, to terminologią tą są objęte również betony o szczególnych parametrach – takie jak betony wodoszczelne, betony mostowe lub też betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie modele betonu posiadają z góry określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W takiej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i tak betony ciężkie mają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu poza literą znajdują się również liczby i oznaczają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich oraz zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W taki sposób jeżeli chcemy zbudować dom to zazwyczaj będziemy musieli sięgnąć po beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

Na rynku można nabyć rozmaite typy betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy ma trochę inny skład, a więc również gęstość i zastosowanie. 

Wyróżnić możemy przykładowo beton konstrukcyjny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny przeważnie zastosujemy do zrobienia elementów żelbetowych, które powinny mieć niełatwe figury lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości użycia wibratorów, które mają za zadanie je utwardzić. 

Beton hydrotechniczny natomiast podczas budowania konstrukcji służących formowaniu zasobów wodnych. Jest to spowodowane tym, że charakteryzuje się niesamowicie wysoką odpornością na wilgoć, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu będzie niezwykle popularny do wykańczania pomieszczeń dlatego, że jest on bardzo trwały a równolegle estetycznie się prezentuje. Częściom które są wykonane z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, strukturę i barwę.

Jak widzicie istnieje dużo różnych typów betonu i przed dokonaniem zakupu powinno zainteresować się jaki rodzaj jest nam potrzebny. Należy też zadbać o to, aby producent tego materiału był zweryfikowany, a takiego na 100 procent znajdziecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z doświadczonych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i z pewnością nie będziecie rozczarowani zamawiając od nich mieszankę.