Przemysł

Co to jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem (mianowana również ubytkową) stanowi obecnie jedną z bardziej popularnych metod przygotowywania materiałów niezbędnych przy produkcji: silników, maszyn jak również pojazdów. W obróbce stosuje się narzędzia takie, jak: tokarka, frezarka, wiertarka, szlifierka lub maszyny CNC.

Założeniem przewodnim technologii obróbki skrawaniem jest usunięcie nadmiaru materiału przy użyciu ostrzy lub dłut. Umożliwia to otrzymanie konkretnej formy w konkretnych rozmiarach . Dzisiejsze prace odbywają się przy pomocy komputerów, które zapewniają precyzję oraz wysoką szczegółowość przeprowadzanych zadań.

Precyzyjnego kształtowania przy wykorzystaniu obróbki ubytkowej potrzebują głównie: metale, tworzywa sztuczne, szkło, drewno oraz kamień. Metoda ta znajduje więc duże zastosowanie głównie w branży elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej i lotniczej, ale także w szeroko ujętych gałęziach przemysłu. Obrabiać skrawając można pojedyncze elementy, lecz również całe ich serie. Mogą one posiadać różną wygląd i wielkość.

Najważniejsze informacje dot. obróbki skrawaniem

Żeby bryły materiału zamieniły się w prawdziwe kształty, powinno się je ukształtować. Jedną z czynności jest odlewnictwo. Jednak żeby osiągnąć wysoki stopień precyzji, powinno się skorzystać z wysoce zawiłych sposobów odlewania, a i tak odlaną formę należy poddać obróbce do ostatecznego wyglądu, usuwając naddatek materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością może być tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona postępowa technologia pozwala na bardzo skrupulatną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją używać także do obróbki drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy ogromną staranność wycinania, a także jednakowość form. W tym artykule opowiemy ci więcej o jakże często stosowanej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się niepotrzebnego tworzywa, aż do pozyskania odpowiedniej formy. Taka technologia obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż aby uzyskać dany kształt należy po kolei usuwać warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać za użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednakże nowym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne metody, ale też umożliwiają dużo większą automatyzację czynności. Ich zaletą jest precyzja, z jaką obrabiają formę. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym przypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma noża warunkuje w ten sposób kształt przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej techniki sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu powstaje więc dzięki zazębieniu się przestrzeni przedmiotu z narzędziem. Jednakże jest to uznawane za dość kosztowne, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest również wygładzana a także dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: https://maszzap.com.pl/obrobka-skrawaniem/