Inne

Czym jest i jakie uprawnienia daje kurs SEP?

Kiedy przegląda się ogłoszenia o pracę, bardzo często można spotkać się z wymogami dotyczącymi tego, że potencjalny kandydat powinien ukończyć kurs SEP. Zdaje się jednak, że mało kto wie, czym konkretnie jest to szkolenie i jak się odbywa. Warto rozwiać pewne wątpliwości.

Duża ilość ludzi posiada talent do działania w dziedzinie instalacji elektrycznych i gazowych. Rzecz jasna niezbędna jest fachowa wiedza, a następnie praktyka. Prostsze jest to w sytuacji osób kończących rozmaite szkoły posiadające przedmioty i kierunki tego typu. Są to różnego rodzaju technika zawodowe bądź szkoły zawodowe.

W ostatnim czasie kursy zawodowe SEP zyskują duży rozgłos. Wiąże się to z tym, iż jest niewiele osób, które mają należyte uprawnienia SEP. By zatem uzupełnić lukę na rynku, osoby interesujące się podaną dziedziną decydują się na ukończenie kursu SEP.

Jeśli szukasz profesjonalnego kursu SEP, powinieneś zapoznać się z ofertą Centrum Kształcenia Zawodowego w Wieliczce (https://www.csz.pl/kursy/kurs-energetyczny/).

Co to jest kurs SEP?

Kursy SEP to określenie zwyczajowe. Czasem stosuje się określenie uprawnienia gazowe. Kursy zawodowe prowadzące do uprawnień gazowych zaczerpnęły swą nazwę od stowarzyszenia, a mianowicie SEP, to Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Tak nazywamy Stowarzyszenie, które ma możliwość egzaminować, a także dawać kwalifikacje w kwestii uprawnień energetycznych, wśród których znajdują się uprawnienia elektryczne, uprawnienia gazowe czy też uprawnienia cieplne.

Kurs SEP jest swojego rodzaju szkoleniem dodatkowym, jakie może podjąć każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia. Przed uczestnikiem szkolenia nie stawia się poza tym jakichkolwiek wymagań, dlatego w zasadzie każdy może się go podjąć. Kurs SEP dzieli się na trzy dziedziny: elektryczne, gazowe i energetyczne.

Szanse na rynku pracy

Największa część pracodawców patrzy przychylnie na kurs SEP z kategorii elektrycznej, ale ukończenie pozostałych także jest ze wszech miar przydatne na rynku pracy. Ba; w wielu branżach zaliczenie tego szkolenia jest obowiązkowe.

Okoliczności, w jakich uprawnienia SEP mogą okazać się nieodzowne określa Rozporządzenie MGPiPS z dnia 28.04.2003r. w Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828 z późn. zm. Kwalifikacje związane z uprawnieniami gazowymi będą konieczne w momencie, gdy będziemy chcieli eksploatować urządzenia m.in.:

  • maszyny prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
  • urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1kV,
  • maszyny elektrotermiczne,
  • maszyny do elektrolizy,
  • sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego,
  • elektryczna sieć trakcyjna,
  • elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym,
  • urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia,
  • maszyny ratowniczo-gaśnicze i ochrony granic.

Jak widać jest wiele sytuacji, w jakich kwalifikacje są niezbędne, a jest to tylko część z nich. Nie dysponując uprawnieniami niestety nie jesteśmy w stanie przeprowadzić dużej ilości zleceń, przez co możemy mniej zarobić, a także mamy większą konkurencję. W dziedzinie elektrycznej wyłania się coraz więcej firm, a większość z nich nie posiada kwalifikacji. Jeśli postawimy na szkolenia i naukę, w przyszłości zyskamy dostęp do klientów, do których dostęp ma tylko garstka osób z branży.

Jak przebiega kurs SEP?

Kurs SEP może odbyć się w ciągu jednego dnia. Przez pierwszych parę godzin kandydat bierze udział w wykładach dotyczących kwestii z wybranej kategorii. Później odbywa się egzamin ustny, którego zaliczenie uprawnia do otrzymania dyplomu, a zatem kwalifikacji w danej dziedzinie.

Zaliczenie kursu SEP jest w tych czasach bardzo doceniane przez liczne przedsiębiorstwa zajmujące się elektryką czy gazownictwem. Jeśli masz ochotę, by podnieść swoje kwalifikacje, a przy tym także pozycję na rynku pracy, będzie to świetny pomysł.

Kursy energetyczne G1, G2 i G3 zwykle trwają zaledwie jeden dzień i składają się z trzech etapów. W dzisiejszych czasach istnieje też możliwość wzięcia udział w kursie online, co jest jeszcze większym ułatwieniem w sytuacji, gdy mieszkamy w małej miejscowości i musielibyśmy dojechać na kurs. Jak widać, uzyskanie kwalifikacji wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Dlatego warto zapisać się na kurs i wyprzedzić konkurencję.