Bez kategorii

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres usług prawników. Niektórzy zastanawiają się czym różni się kancelaria prawna a kancelaria adwokacka.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Najlepiej będzie wskazać na zakres tych pojęć, by jakość je rozróżnić. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Dlatego pojęcie kancelarii adwokackiej ma węższy charakter. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz najlepszego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny – to jeden z najbardziej popularnych zawodów prawniczych. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Ukończona aplikacja radcowska uprawnia do reprezentowania klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. To pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk