Biznes

Dla kogo szkolenia BHP są obowiązkowe?

Nie da się ukryć, że szkolenia BHP są bardzo istotne. Dzięki takowym pracownicy danego zakładu mogą utrwalić sobie mnóstwo zasad dotyczących bezpieczeństwa w firmie, a co za tym idzie, zapobiec licznym przykrym sytuacjom. Wedle polskiego prawa pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, dajmy na to, obfituje w liczne firmy świadczące usługi z z tym związane (np. http://karczewski-bhp.pl/), które proponują także dojazd do takich miejscowości, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Rejon ten jest zatem niezwykle dobrze zaopatrzony.

Od czego zależy termin kolejnego szkolenia BHP?

Trzeba wspomnieć, kiedy dokładnie szkolenia BHP są konieczne – oczywiście tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik powinien takowe odbyć. Należy pamiętać jednak także o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze jest zależny od stanowiska, na którym jest konkretny pracownik. Jeśli mowa o robotnikach oraz osobach działających na niebezpiecznych stanowiskach, kurs BHP należy przejść co roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni odbyć takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto zorganizować swojej kadrze szkolenia BHP?

Jeśli zatem posiadasz firmę w mieście jakim jest Bydgoszcz lub w okolicznych miejscowościach, powinieneś położyć nacisk na zagwarantowanie swoim pracownikom wysokiej jakości szkolenia BHP. Wybór jest na tyle rozległy, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Z pewnością warto to zrobić, żeby w przyszłości nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie wywoływali ryzykownych wypadków.


Rozróżniamy 2 najważniejsze typy kursów BHP. Na dobry początek w nowej firmie każdy początkujący pracownik jest zobowiązany odbyć szkolenie wstępne , a także szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zagwarantowanie wszystkim uczestnikom niezbędnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia informacje można znaleźć w kodeksie pracy.

Szkolenie BHP – samodzielnie czy z pomocą fimry

Nie bez powodu mówi się, że warto skorzystać z usługi poprowadzenia takiego instruktażu przez profesjonalną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje na najwyższym poziomie.

W każdym zakładzie pracy obowiązują określone zasady, zaczerpnięte z kodeksu, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są bardzo ważne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP szczegółowo omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik zdobędzie wszystkie ważne informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat sposobu ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są istotne?

Przekonującym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest wymagany. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w ryzykownej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany okres powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie otrzymują przywilej do wykonywania swoich obowiązków w sposób bardziej świadomy. Warto zauważyć także, że firmy zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są lepiej odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  nie zapominaj, jak bardzo jest istotne

Bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i całego otoczenia powinno być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie. W każdym zawodzie wszystkie osoby są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Z tego powodu każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w kluczowym momencie może pomóc w bardzo dużym stopniu i w razie potrzeby da możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.