Budownictwo

Do czego można wykorzystać stalowe rury?

Rury stalowe mogą różnić się od siebie nie tylko metodą tworzenia, ale mają też inne typy i wartości techniczne. Ważne jest żeby w dobry sposób wkomponować rodzaj rur stalowych do przygotowywanej inwestycji. Powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić wszystkie parametry, takie jak ciężar stali, materiał oraz technologia wytworzenia. Czym różnią się od siebie określone rodzaje rur stalowych i które będą się nadawać do naszego planu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy kupić?

Wyróżnić możemy rury stalowe, które posiadają szew i powstają przez cięcie i na koniec spawanie uformowanych płatów stalowych.

Istnieją także rury bezszwowe, jednak ich wytworzenie jest bardzo skomplikowane, przez co nie są często spotykane. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania lub Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są w takich miejscach, gdzie wymagana jest bardzo dobra szczelność produktu.

Ostatni typ rur stalowych to rury posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na zimno i gorąco oraz na związki chemiczne.

Kiedy i jakie rury stalowe będą zastosowane?

Rury stalowe używane są w miejscach i sytuacjach, których pewnie się nie spodziewaliście. Wiele urządzeń wykorzystywanych przez nas na co dzień, takich jak na przykład pralki, lodówki a także samochody ma w rzeczy samej rury stalowe, bez których nie są w stanie właściwie pracować. Prawie we wszystkich gałęziach przemysłu znajdziemy ten produkt, który oczywiście będzie odpowiednio dostosowany do potrzeb, poprzez zadbanie o pasujące właściwości i cechy fizyczne.

Na przykład rury stalowe w kotłach muszą charakteryzować się niewrażliwością na bardzo wysokie temperatury dochodzące nawet do 700 st. C i tolerowaniem ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej dla odmiany bywają użyte rury zrobione ze stali kwasoodpornej. Niezbędne jest żeby była ona niepodatna na wysoką temperaturę, korozję i różne środki chemiczne. Kolejny rodzaj rur ze stali – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej albo do wyprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Następne rury ze stali nierdzewnej są najszerzej stosowanymi stalowymi rurami. Używa się je między innymi przy tworzeniu barier i poręczy schodów, klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w branży spożywczej do budowania zbiorników i silosów.

Istotne jest żeby wybrać producenta, który perfekcyjnie tworzy rury stalowe i zwraca uwagę na szczegóły. Sprawdzoną firmę z pewnością znajdziecie we Wrocławiu – jest nią na pewno Gostal – rury stalowe.

Mocne strony stalowych rur

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc stosować zbyt wielu podpór, nawet jeśli posiadamy dość długie odcinki rur. Dodatkowo stal nie odkształca się i nie rozszerza się na skutek wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na działanie promieni UV oraz jest materiałem bardzo mocno nieprzenikliwym, więc tlen nie ma prawa wpaść do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niezmiernie użytecznym i popularnym tworem. Jeżeli tylko znajdziemy sprawdzoną firmę produkującą rury ze stali to nie musimy się martwić o ich trwałość. Polecamy sprawdzić firmę we Wrocławiu – nie zawiedziecie się na wytworach z tego miasta.