Przemysł

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne pozwala na wytwarzanie produktów które są puste w środku. Usługa roto używana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz artykuł aby doinformować się na czym dokładnie to polega.

Czym jest formowanie rotacyjne

Formowanie rotacyjne jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umieszczeniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding ma zastosowanie do chociażby do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt czy też różne kolory. Produkty które są otrzymane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, lub także w rolnictwie.

Czym charakteryzuje się przebieg formowania rotacyjnego?

W trakcie formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa. Dzięki temu istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości ścian. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To z kolei wpływa na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma będzie miała temperaturę która umożliwia przetopienie i rozpływanie tworzywa, występuje jej powolne chłodzenie, które ma na celu minimalizację naprężeń, które są wewnątrz oraz zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie roto ma bardzo dużo plusów. POcząwszy od tego, że rotowane rzeczy z reguł nie posiadają rys, ani szwów spawania. Ponadto, metoda ta umożliwia produkowanie dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny.