Budownictwo

Jakie mamy rodzaje drutu i gdzie możemy je znaleźć?

Druty oglądamy na każdym kroku. Z nich zrobione są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w budynkach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe czy też miedziane, zdarza się, że robione są również takie z domieszką srebra albo złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeśli mielibyśmy wymienić najpopularniejsze przedmioty budowlane to na pewno zostałby tam wymieniony drut stalowy. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym czy też wnętrzarskim dlatego że jest użytkowany w różnych branżach. Druty stalowe mają różne parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy i twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają określić je jako „normalne”.

Na dodatek wybrać możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane również gołymi. Rozpowszechnione są również druty ciągnione na mokro, one także są gołe, jednak mają połysk. Kolejnymi opcjami są modele żarzone ciemne lub jasne, ale także wykonane z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym parametrem jest przekrój drutu. Najczęściej jest on okrągły czy też owalny. Kupimy także druty mające przekrój skręcony i kwadratowy.

Druty stalowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów w branży budowlanej. Przy ich pomocy tworzy się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe i robi zawiesia. Poza tym drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej podczas tworzenia regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, ale również w branży dekoracyjnej. W dodatku z drutu stalowego produkowane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny oraz drobny sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie jest metodą obróbki, która jest używana głównie w momentach, w których konieczna jest wielka dokładność. Ponadto będzie to rewelacyjna technika każdorazowo kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne tworzywa pierwotnego. Podczas rozciągania pręta zatracamy jego elastyczność, ale za to zyskujemy wytrzymałość, która jest konieczna w sporej ilości branż. W dodatku technika ciągnienia jest doskonała w sytuacji, w której nie chcemy naruszać wewnętrznej struktury materiału, gdyż wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to bardzo trudny proces. Używany jest więc przeważnie w sytuacji, gdy potrzebujemy równą i dokładnie obrobioną powłokę, ale nie chcemy robić dodatkowego opracowania wykończeniowego. W poszczególnych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione zwłaszcza z powodu niskich kosztów ich tworzenia. Proces ciągnienia jest także niesamowicie przydatny kiedy musimy stworzyć drut o małych średnicach, czyli taką poniżej 5 mm. Proces ciągnienia jest niezmiernie często stosowany w przypadku rur o niedużych i średnich średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste przeważnie są użytkowane w budownictwie. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najistotniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Przeważnie prostowane są druty mające średnice pomiędzy 2,5 a 10 mm, nie ważne czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są przeważnie docinane do wybranego przez klienta rozmiaru.

Jak widać druty stalowe pomimo, że tak często kupowane, mogą się od siebie różnić niemal wszystkim. Możemy nabyć ciągnione albo prostowane, gołe i ocynkowane. Odpowiednio dobrane druty stalowe będą nam służyć bardzo długo. Należy jedynie brać pod uwagę kilka podstawowych rzeczy jak np. wybranie drutów prostych ocynkowanych lub jakoś inaczej chronionych, jeśli chcemy wykorzystywać je na zewnątrz – tak żeby nie rdzewiały.