Bez kategorii

Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Z pewnością w obecnych czasach umiejętność władania językami jest bardzo istotna w związku z czym warto uczyć dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej jest wprowadzić go tak wcześnie, jak tylko jesteście w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma na co czekać. Tak naprawdę noworodek od samym narodzin podświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej to system który jest oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów w dwóch językach. W efekcie doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Plusy takiego stylu nauki to:

  • kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • nauka książek, kultury i historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • możliwość kontynuowania edukacji za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wypunktowaliśmy.

  1. Nauka tolerancji
    Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci widzą świat bardziej różnorodnie i są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Puszczaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym pomaga z jego rozwojem. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą oraz ma wielki wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem słownictwo w dziecka będzie co raz to większy co pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.