Budownictwo Motoryzacja

Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy trzeba zadbać o wiele ważnych szczegółów. Pośród nich jest bez wątpienia dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Zwykle inwestorzy znajdują się przed bardzo trudnym wyborem: wynająć czy nabyć tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie będzie w pełni jednoznaczna.

Cena jest wysoka

Przede wszystkim należy położyć nacisk na kilka istotnych faktów. Koparka jest pojazdem niezwykle kosztownym. Cena wynosi najczęściej od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Dlatego wypożyczona koparka będzie zbawieniem dla małych inwestorów oraz osób prywatnych, którym nieszczególnie opłaca się zrealizowanie takiego zakupu.

Zalety i wady wynajmu

Co więcej, jeśli decydujesz się na wynajem koparki, nie powinieneś przejmować się tym, że ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak będzie, to firma wynajmująca po prostu zamieni sprzęt na zupełnie działający; jeśli jednak to samo by się stało z urządzeniem, które masz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszystkie naprawy i wymianę poszczególnych części. 

Warto brać pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie to, czy w przyszłości będziemy nadal potrzebować tej koparki. Jeśli jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych bardzo nieregularnie, wypożyczenie będzie przyzwoitą opcją. Kiedy jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Rozważ za i przeciw

Podsumowując – to, czy koparka powinna być wypożyczona, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich oczekiwań oraz tego, z jaką intensywnością korzystasz z tego sprzętu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie ulega wątpliwości, że oba wyjścia mają swoje plusy i minusy, a wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.