Budowlanka

Na co powinno się zwrócić uwagę podczas budowy hal przemysłowych?

Od czego powinno się zacząć przed budową hali przemysłowej?

Na wstępie należy wybrać lokalizację, w której powstanie hala przemysłowa oraz ustalić wstępny jej plan. Jeżeli wybraliśmy już lokalizację to obowiązkowo zweryfikujmy wszystkie uwarunkowania techniczne. Chodzi tutaj o zweryfikowanie wszelkich instalacji, dowiedzenie się jaka jest nośność gruntów oraz o stanie wód gruntowych. Co więcej niezbędne jest załatwienie zgody na dojazd do miejsca, w którym hala przemysłowa będzie budowana. Obowiązkowo weź także mapę do wykonania projektu.

Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu budowlanego. W tym celu przeważnie zatrudnia się architekta albo firmę, która równocześnie będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na zestawieniu zadań obowiązkowo umieść również pójście do Wydziału Urbanistyki, gdzie dostaniesz wpis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym architekt będzie mógł określić o jakich gabarytach możliwe jest zbudowanie obiektu na konkretnej działce.

Informacje z witryny przedsiębiorstwa Bewika – budowa hal przemysłowych

Pozwolenie na budowę hali przemysłowej – jak je dostać?

Jeśli stawiamy halę przemysłową i mamy plan aby używać jej nie dłużej niż 180 dni to wystarczające będzie zgłoszenie budowy. Trzeba zanieść je do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i można zacząć budowę hali. Gdy minie 180 dni hala przemysłowa musi być poddana rozbiórce lub może być też przeniesiona w inne miejsce.

Jeśli natomiast planujemy skonstruować całoroczną halę przemysłową, czyli będzie ona stała w jednym miejscu ponad 180 dni to niezbędne jest zaniesienie pisma o pozwolenie na budowę.

Razem z wnioskiem trzeba zanieść projekt budowlany, a w zasadzie według nowych przepisów – 3 projekty budowlane. Potrzebny jest plan zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu albo Starostwa dostarczamy po skończeniu budowy.

Ponadto żeby wniosek o pozwolenie był pełen, niezbędne jest dołączenie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne odnośnie gazu, prądu, dostawy wody i odbioru ścieków. Muszą się tam także znaleźć dokumenty potwierdzające skuteczność wodociągu w roli przeciwpożarowej.

Następny dokument, który musimy zanieść to pismo potwierdzające prawo do przeznaczenia danego terenu na cele budowlane oraz oświadczenia architektów i osób, które weryfikowały projekty budowlane.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeśli złożyliśmy w pełni uzupełniony wniosek razem ze wszelkimi dodatkowymi dokumentami to Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe ma 65 dni na przekazanie decyzji.

Zgodnie z prawem budowlanym, jeżeli chcemy zmodernizować lub przebudować halę przemysłową to nie będziemy potrzebowali pozwolenia. Identycznie będzie w przypadku chęci zrobienia zmian na działce budowlanej.

Jeśli natomiast mieliśmy w planach zrobić halę przemysłową tymczasowo do 180 dni i zgłosiliśmy jedynie budowę, a gdy już była zbudowana postanowiliśmy przekształcić ją w całoroczną to powinniśmy złożyć wniosek o budowę zanim upłynie 180 dni. Jeśli jednak nie zdążymy tego zrobić w terminie to halę należy rozłożyć i dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli budować ją jeszcze raz. Bardzo istotne jest także to, że jeżeli przeminie przepisowe 180 dni i mamy obowiązek złożyć halę to nie mamy prawa jej rozstawić ponownie w tym samym miejscu. Konieczne jest jej definitywne rozebranie lub przeniesienie do innej lokalizacji. Plan wybudowania jej ponownie w identycznym miejscu jest związany z obowiązkiem posiadania pozwolenia na budowę.