Przemysł

Naprawa kompresora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kompresor – co to za urządzenie

Kompresor jest maszyną dzięki której możemy uzyskać powietrze pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj kompresory mogą dawać ciśnienie na poziomie 6–10 barów. Wpływa oczywiście na to jego model. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je też w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, autach, a nawet w gospodarstwach domowych.

Powinniśmy wiedzieć, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek wyróżniamy także wentylatory a także dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Wykorzystanie kompresora różni się zależnie od typu sprzętu, jego gabarytów oraz miejsca, do którego był kupiony. Kompresor tłokowy, który planujemy używać w gospodarstwach domowych będzie mieć zastosowanie w takich działaniach jak pompowanie kół od roweru czy też samochodu, piłek czy materacy. Dodatkowo kompresory będziemy wykorzystać do zasilania sprzętów pneumatycznych lub pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia innych urządzeń. Tego typu kompresory przeważnie są również w serwisach samochodowych i serwisach ogumienia.

Inny typ kompresora to jest śrubowy, często zobaczymy go na przykład w branży budowlanej. Urządzenie to posiada koła dzięki czemu można je niezwykle łatwo przetransportować do odpowiedniej lokalizacji i wykorzystać w trudnych położeniach. Te kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Najczęściej znajdują zastosowanie przy zasilaniu narzędzi pneumatycznych jak na przykład wiertarki udarowe lub młoty. Wykorzystywane są również do czyszczenia strumieniowego a także wdmuchiwania kabli. Ponieważ są wielozadaniowe to spotkać je możemy zarówno przy budowie dróg jak i w zakładach górniczych.

Jakie awarie kompresora są najpopularniejsze?

To, że nasz kompresor potrzebuje naprawy można rozpoznać po kilku rzeczach. Momenty, w których powinieneś zastanowić się nad naprawą kompresora to między innymi złe działanie chłodnicy, brak maksymalnego ciśnienia, stukanie podczas działania lub zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeżeli Twój sprzęt źle działa, nie jest w stanie maksymalnie napełnić zbiornika lub posiada zanieczyszczoną głowicę, to jak najszybciej powinieneś udać się z nim do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie rzeczy mogą doprowadzić do jego przegrzania, a w rezultacie do całościowego uszkodzenia maszyny. Korzystniej więc zadbać o to wcześniej, kiedy spostrzeżemy pierwsze objawy. Jeśli nasz sprzęt pracuje o wiele głośniej niż do tej pory to prawdopodobnie oznacza to, że jakaś część się zużyła i należy ją wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że robiąc ich kontrolę prawdopodobnie unikniemy większej awarii, która zabierze sporo pieniędzy.