Edukacja

Nauka angielskiego – w zespole czy sam na sam? online lub stacjonarnie?

W aktualnych czasach poznanie oraz sprawne posługiwanie się językiem angielskim zarówno w mowie jak i piśmie tworzy podwaliny w codziennej funkcjonowaniu pomiędzy innymi osób władających odmiennym językiem niż ten, który dla nas stanowi tzw. język ojczysty. Mowa tu zarówno o sytuacji, w której znajdujemy się za granicą np. na urlopie, wyjeździe służbowym czy na wyjeździe zarobkowym, oraz w momencie, gdy spotykamy w codziennym życiu obcokrajowca – pyta o kierunek lub godzinę. W odległej przeszłości językiem ogólnym była łacina będąca podstawową formę porozumiewania się, przeważnie w kręgach uczonych. Zacieranie się barier w  komunikowaniu się między sobą ludzi z różnych narodowości wymusił odnalezienie języka bardziej przystępnego dla szerszego grona ludzi. To z kolei powoduje potrzebę stworzenia właściwego metody kształcenia, który będzie dopasowany do ewentualnego klienta lub grupy kursantów. Mowa tu również o konsultacjach jednoosobowych, podczas których kursant jest jeden na jeden z nauczycielem jak i o możliwości tworzenia wieloosobowych grup, spotykających się w miejscu przynależnej do konkretnej instytucji. Postęp technologiczny, a dokładnie – powstanie Internetu umożliwiło powstanie nauki online, która polega na przekazywaniu wiedzy za pomocą różnych stron, czy aplikacji. Mnogość sposobów na naukę języka w aktualnych czasach pozwala na precyzyjne przystosowanie do danego kursu do indywidualnych potrzeb każdego zainteresowanego. Jak wielu ludzi tyle impulsów do nauki języka. Tak samo jest z metodami.

 Samodzielnie czy razem? Zalety i minusy poszczególnych metod kształcenia.

Z nauką języka jest podobnie jak z uprawianiem sportu im szybciej zaczniemy tym więcej osiągniemy (lub mniejszym kosztem niż jeśli tego nie robili), w co idealnie wpisuje się trend „angielski dla dzieci”. Doskonałym przykład stanowią kursanci języka angielskiego w Skierniewicach, którzy przy pomocy nauki od najwcześniejszych lat edukacji odnoszą sukcesy w konkursach językowych na najbardziej znaczących zawodach rangi ogólnopolskiej.

Poza teoretyczną nauką, istotna, a nawet bardziej istotna w prawdziwym podnoszeniu naszych zdolności jest nauka praktyczna. Praca z indywidualnym korepetytorem umożliwia na zupełne oddanie się pracy nad zdolnościami jednej klienta oraz pozwala przekazywanie wiedzy w bardzo przejrzysty i klarowny sposób. Prywatne zajęcia odbywają się w hermetycznych warunkach, które niwelują wszystkie rozpraszacze w postaci innych uczniów i pozwalają na absolutne skupienie się osobie kształcącej, jeśli ta ma problemy z koncentracją.  Jednak przewagą pracy w grupie, jest to, że mamy do czynienia z różnymi ludźmi, spośród których każdy jest osobną jednostką i np. w nauce mówienia stawia przed nami, inne zadania. Funkcjonuje to także w przeciwną. Jest bardzo ważne, ponieważ niejednokrotni  w kształceniu indywidualnym dochodzi do powstania stagnacji ze strony instruktora i przestaje nas zdumiewać, a dobrze wiemy, że fundamentem rozwoju jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu i radzenie sobie w niecodziennych sytuacjach. Nigdy nie wiemy czym zaskoczy nas kolega albo koleżanka z grupy, co popycha nas do zdrowej rywalizacji. Pragniemy potrafić więcej, aby móc więcej i nie pozwolić się zaskoczyć czy popełnić podstawowych błędów, których chcemy unikać, podnosząc nasze kwalifikacje. Jest to całkowicie naturalne.

W grupie siła

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty opowiadające się zarówno za nauczaniem indywidualnym jak i zdalnym trzeba śmiało przyznać, że zdecydowanie lepszym, bo rozwojowym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na naukę zdalną, bo nauka języka wśród wielu ludzi  którym przyświeca ten właśnie jeden cel jest dużo prostsza i dużo skuteczniejsza niż w kwestii lekcji indywidualnych, które przydają się w momencie nadgonienia indywidualnych niedociągnięć jednej osoby.