Motoryzacja

O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

Prawo jazdy to dla wielu osób jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Jest tak szczególnie ze względu na duże pokłady emocji, towarzyszących nam podczas tego momentu, gdyż jest to duży stres dla większości kursantów. Pomimo, iż kurs obejmuje jazdy z instruktorem, kiedy jesteśmy twarzą w twarz w samochodzie z egzaminatorem, wszystko wydaje się trudniejsze. Jak postępować, aby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z paru elementów, które są niezmienne. Należą do nich: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, żeby sprawdzić umiejętność kierowania pojazdem w ruchu drogowym. Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy poradzić sobie z wyznaczony zadaniem. Egzaminator będzie zwracał uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną i jej rozmieszczenie

– nie ma co się spieszyć

– wszystko należy robić dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zaobserwować, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas każdej z wyżej przedstawionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Należy pamiętać, że nie jest to tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do jazdy samochodem, ale również fakt, że jesteśmy na dordze pośród innych kierowców i niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to nie jest to dobry moment na podejście do egzaminu praktycznego lub chcemy jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności instruktora, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w większych miastach jak np. Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na wielki obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zyskać większą pewność siebie w czasie prowadzenia pojazdu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mamy jakiekolwiek obawy.