Biznes

Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy będą jakieś zmiany?

Skąd pomysł na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

Na początku 2020 kiedy w naszym kraju pojawiła się pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, konieczna była całkowita zmiana w sposobie działania wielu miejsc pracy. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w wielu miejscach zostały zastosowane modyfikacje, tak żeby jak najmniej osób pracowało razem. W takich spółkach, w których można było to zrobić, pracownicy szli na pracę zdalną i pojawiły się wątpliwości jak regulować taką pracę. Wcześniej nie było to częste rozwiązanie, przedsiębiorstwa musiały same ustalić zasady pracy poza biurem.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać też pracę zdalną znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • unormowanie zasad wykonywania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość realizowania pracy poza siedzibą firmy na wniosek zatrudnionego,
  • prawo do wycofania pracy zdalnej tak samo przez przełożonego, jak i przez zatrudnionego,
  • uregulowanie obowiązków przełożonego w stosunku do zatrudnionego,
  • kontrola pracy zdalnej pracownika przez przełożonego,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje zdalnie

W rezultacie znajdą się w nim wszystkie niezbędne informacje dające wskazówki zarówno dla pracowników jak i pracodawców. To co jednak najistotniejsze to, że pracodawca wyrażający zgodę na pracę zdalną osoby zatrudnionej tak czy siak musi dostarczyć mu materiały i sprzęt potrzebne do tej pracy, a także opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się również mieć świadomość, że możliwa jest zarówno praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik może zanieść prośbę na papierze albo w formie maila. Wspominając o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne na okazjonalną pracę zdalną nie może wysłać pracownika przełożony. Tutaj chęć pracowania w domu musi być ze strony osoby zatrudnionej.

Co z przepisami BHP w trakcie wykonywania pracy zdalnie?

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie też będzie zobowiązany stosować się do przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak podczas pracy w siedzibie firmy. Przepisy, które znajdą się w nowym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik zadeklaruje, że jego stanowisko pracy zdalnej gwarantuje bezpieczną i higieniczną pracę. Jeżeli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę potencjalny zatrudniony poinformuje, że chce pracować w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP elektronicznie.

Jeżeli w dalszym ciągu nie rozumiecie co dokładnie zmieni się i jak postępować z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w 100% lub chociaż 12 razy w roku to spokojnie możecie skontaktować się z kancelariami adwokackimi, których obowiązkiem jest znajomość zmieniających się przepisów. Właściwym miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci specjalizują się w zakresie kodeksu pracy.