Budownictwo

Remont łazienki – jakie materiały budowlane musisz kupić?

Modernizacja łazienki jest zazwyczaj dość męczącym przejściem. Chcemy jak najszybciej zakończyć prace, gdyż mamy wyłączoną łazienkę z użytku. Często jednak przytrafia się sporo nieplanowanych sytuacji, które wydłużają pracę. Na co warto się przygotować i jakie materiały budowlane zawsze trzeba mieć, aby podczas remontu nie stresować się ich brakiem?

Na co należy się przygotować remontując łazienkę?

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem samego remontu trzeba sprawdzić czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Prawdopodobnie będzie to konieczne kiedy chcemy wymienić okna albo połączyć dwie łazienki w jedną. Oczywiście dotyczy to jedynie remontu w bloku. Oprócz samych formalności warto też pomyśleć o ewentualnych odpadach, jakie stworzy remont. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę czy też umywalkę, albo o ściągnięte ze ścian płytki. Duże wyposażenie łazienki należy zaliczyć do śmieci wielkogabarytowych, a przez to, nie można ich wrzucać do standardowych pojemników na śmieci.

Zazwyczaj na osiedlach, też w Słupsku, co jakiś czas ma miejsce wywóz śmieci wielkogabarytowych. Warto sprawdzić w jakim terminie będzie odbywał się w naszym miejscu zamieszkania. Unikniemy wtedy problemu, jakim jest brak możliwości wyrzucenia starej wanny, która zagraca nam przestrzeń. Jeśli mamy w planach pozbyć się ściany to zdecydowanie sprawdźmy jak wygląda sytuacja z gruzem. W niektórych miejscach w Mrągowie znajdują się dostępne dla każdego pojemniki na gruz. Zdarza się też tak, że konieczne jest zorganizowanie go samodzielnie i w tym celu niezbędny jest kontakt z firmą, która zajmuje się udostępnianiem takich pojemników, a potem zajmuje się wywożeniem tych odpadów. Bez wątpienia znajdziemy taką zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem wykończenia ścian były kafelki. Aktualnie jednak coraz częściej możemy spotkać się z podziałem na kawałek z płytkami oraz fragment, który jest malowany farbą. Często także łazienki malujemy tylko farbą, ponieważ łatwo dostępne są takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.

Spójrzmy na sytuację, w której nasza łazienka jest wyłożona płytkami. Pierwsze co trzeba zrobić to je skuć. Jeżeli na ścianę chcemy ponownie przykleić nowe kafelki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt oraz oczywiście nowe płytki. Cena będzie inna w zależności od wyboru materiału. Za całe zakupy materiałów budowlanych możemy dać między 1200 a nawet 6000 zł. Całkowicie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeśli zdecydujemy się na malowanie ścian. Wtedy materiały budowlane, których potrzebujemy to jedynie farba. Powinniśmy jednak pamiętać, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie wymagać wygładzenia, tak, żeby nadawać się do malowania, a to też swoje kosztuje.

Remont podłogi w łazience – co można zrobić?

To co jest zdecydowanie najważniejsze w podłodze, która ma być w łazience, to wodoodporrność. Właśnie z tego powodu zazwyczaj stawia się na płytki podłogowe, które poza odpornością na wodę, są wytrzymałe i łatwe podczas czyszczenia. Podczas wyboru odpowiednich kafelek warto zwrócić uwagę na ich powłokę. Szczególnie istotne jest, aby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Jeśli zmieniamy podłogę w łazience musimy się przygotować na kupno takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę oraz grunt. Bardzo ważna jest również masa gruntująca, tak żeby nasza podłoga nie była krzywa i żaden kafelek nie odstawał.