Dom

Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to powinieneś zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one istotnymi elementami. Są różne rodzaje w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od wybranego modelu będziesz mieć gwarancję, że będą dbać o jakość wody dostarczanej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko wydłuży żywotność roślin, ale również całego systemu nawadniającemu. Konieczna jest kontrola jej zdatności, gdyż istnieje obawa wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Lekceważenie tego zagrożenia może przyczynić się do przymusu wymiany bardzo ważnych części w systemie nawadniającym. Filtry odpowiadają za ochronę całej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niekorzystnych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko usterek.

Jaka jest różnica między dostępnymi filtrami?

Konieczne jest zorientowanie się jaki rodzaj zanieczyszczeń potencjalnie może występować na terenie przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Firma Watermil posiada ogromną wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże wybrać filtr, który bez zarzutu będzie realizował powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na najwyższym poziomie. standardowe zanieczyszczenia będące zmorą dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także wszelkiego rodzaju osady mineralne.

filtry w systemach nawadniania

Filtry siatkowe – kiedy są najlepszą opcją

Jednym z bardziej standardowych rozwiązań stosowanych w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. W ich skład wchodzi korpus wyprodukowany z tworzywa sztucznego lub stali z umiejscowionym w środku elementem, który służy do filtrowania. Używa się ich do filtrowania wody zawierającej niewielką ilość zanieczyszczeń. Są montowane zazwyczaj w zraszaczach I mikrozraszaczach. Głównie są przeznaczane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość oczyszczenia takiego filtra, polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego rodzaju filtr jest również bardzo efektywny. Warto też zwrócić uwagę na nieduże koszty.

Filtry dyskowe – zastosowania

Często polecane są filtry dyskowe ze względu na wysoką jakość materiałów. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością fizyczną. Tego typu filtra używa się w systemach do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Bez zarzutu spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi zanieczyszczeniami powstającymi w rurach.

Filtry żwirowe – najpopularniejsza opcja

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Instaluje się je w przypadku, gdy woda jest pobierana z otwartych przestrzeni oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od istniejących zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są wykonane ze stali, filtracja na złożach mineralnych gwarantuje ochronę systemu, oraz chroni rośliny przed ingerencją patogentów.

Źródło: https://watermil.pl/filtry/