Przemysł

To należy wiedzieć na temat cięcia blach laserem

Laserowe cięcie blach  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu materiałów o różnym typie. Ponadto, daje ogromną powtarzalność działań, która jest nie do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu a także inne informacje o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|W jaki sposób przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnej formy różnego typu materiałów. Co więcej, to daje powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia podczas gdy używamy innego rodzaju technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie laserem? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie czego użyta zostaje wiązka lasera, rozprowadza ona sporą ilość energii na małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni na której jest materiał, duża część energii przenosi się na nią. To pozwala na wykonanie precyzyjnych nacięć. Sprawia to, że cięcie za pomocą lasera bez wątpienia odznacza się wśród pozostałych metod obróbki materiałów.  Należy jednak pamiętać, że wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość wiązki laserowej może dosyć istotnie się różnić. Warto również wspomnieć o typach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie oraz wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach poprzez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Z kolei w przypadku metody która nazywa się wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Następnym krokiem jest wydmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach a także metali realizuje się na jeden z tych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu lub mieszanki chemicznej zawierającej tlen oraz argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie zdaje się o wiele bardziej wydajne niż inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda jest oparta o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób odbywa się cięcie blachy za pomocą tej metody? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów których grubość wynosi minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Taka metoda zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Jakie blachy jesteśmy w stanie poddać obróbce?

Tak naprawdę obrobić możemy wszystkie typy blach. Dodatkowo  warto także wspomnieć , że wiele firm w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę cięcia blach za pomocą lasera. Warto tylko mieć w pamięci to że wielkie znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które będą poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe jest to nie więcej niż 3 milimetry. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. 

Plusy cięcia blach za pomocą lasera – zobacz je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera wykazuje dużo zalet.

Do najbardziej ważnych plusów takiej metody należą:

  • efektywność procesów – dzięki temu, że użyjemy skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu można uzyskać nawet skomplikowane kompozycje, natomiast element jest od razu gotowy do użycia, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – laserowe cięcie blach i jego procesy ustawiane są automatycznie, co pozwala na dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do osiągnięcia efekty możemy w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, możemy ciąć koszty związane ze stratą tworzywa. Laser wytwarza cienką wiązkę, która zapewnia perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym pozostałej części materiału.